Помага ли спирулината против хипотиреоидизам 1

Д-р Нела Деспотовска советува на тема: Помага ли спирулината против хипотиреоидизам?

Оваа тема и прашање е поттикнато од наша читателка која се соочува со овој проблем. Па, со голема благодарност до Д-р Нела Деспотовска за издвоеното време и совети, како и со надеж дека ќе придонесеме кон подобрување на состојбата на сите кои имаат потреба, споделуваме опширни корисни информации со сите вас. Па, дали спирулината помага против хипотиреоидизам ви откриваме во текстот.

Поради кои причини се јавува хипотиреоза?

Неправилното создавање на хормоните на штитната жлезда е најчестата тегоба која што доведува до хипотиреоза. Хипотиреозата потекнува од намаленото лачење на хормоните на штитната жлезда. За создавањето енергија во организмот се потребни определени количества хормони од штитната жлезда, па намаленото лачење на хормоните доведува до пониско производство на енергија.

Честа причина за хипотиреозата е Хашимотовиот тиреоидитис – автоимуно нарушување при кое белите крвни зрнца постепено го истиснуваат ткивото на штитната жлезда, кое тогаш го напаѓаат антителата. Хипотиреозата може да биде и последица на оперативно отстранување на штитната жлезда или хемиско разорување на ткивото во текот на лекувањето.

Помага ли спирулината против хипотиреоидизам 2

Дали преголема консумација на јод може да биде штетна за организмот?

Ако сте изложени на големо количество јод, можеби од скриени извори – лекови против настинка и воспаление на синусите или некој медицински тест, постои голема опасност од развој на хипотиреоза, особено ако порано сте имале проблеми со штитната жлезда.

Кои се најчестите симптоми на хипотиреоза?

Најчестите симптоми на хипотиреоза се тромавост, забавено размислување, забавена работа на срцето, зголемено чувство на студ, трпки или губење на чувството во рацете, намалено ниво на енергија и расположение, се чувствуваме слаби, уморни и депресивни, опаѓање на косата, кршливи нокти, сува кожа, постојано чувство на студ, вознемиреност, раздразливост, промени во менструалниот циклус итн.

Знаете ли дека стресот е значаен фактор за развој на хипотиреоза?

Стресот е главен фактор кој придонесува за развој на хипотиреозата. Еден од најдобрите начини за редукција на стресот е редовна физичка активност. Редовната физичка активност е посебно важна ако патите од хипотиреоза. Таа е неопходна за забрзување на метаболизмот и зголемување на активноста на штитната жлезда.

Како може да си помогнеме преку исхраната?

Исхраната треба да биде богата со овошје, зеленчук, риба, житарици и мешунки. Намирници кои се корисни за функцијата на штитната жлезда се: морков, спанаќ, кајсии, авокадо, банани, сончогледови семки, маслиново масло и житарици.

Избегнувајте пијалаци кои се богати со кофеин, како и стимуланси како што се пушење и алкохол, бидејќи и тие влијаат на работата на штитната жлезда.

Поединците со хипотиреоза се склони кон послаба дигестија и констипација (затвор), па исхраната богата со растворливи влакна (30 грама на ден) ја подобрува дигестијата и ја зголемува ситоста.

Слабата работа на штитната жлезда директно влијае на метаболизмот, па е неопходно внесување на вода, најмалку 8-12 чаши вода на ден.

А како природен додаток на исхраната ја препорачуваме Hawaiian Spirulinaод асортиманот на Тримекс. Таа претставува модро зелена алга која содржи практично сѐ што е потребно за здраво тело и јасен разум:

  • содржи има 65% протеини, 5% добри масти и нема холестерол
  • содржи импресивен распоред на витамини (А, Е, Ц, Б групата) и минерали (калиум, калциум, магнезиум, цинк, селен, фосфор и железо)
  • оваа чудесна храна содржи 8 есенцијални аминокиселини, масни киселини, дигестивни ензими и пигментите – хлорофил, порфирин и фикоцианин кои имаат полезности за црниот дроб
  • најдобро од сѐ е што 10 грама Spirulina Pacifica има само 36 калории правејќи ја перфектна диетална храна.

Зошто треба да и верувате на Hawaiian Spirulina?

Еве неколку факти кои во консултација со Д-р Нела Деспотовска ги издвоивме за вас. Научните докази ја потврдуваат не само сигурноста на Hawaiian Spirulina, туку и нејзините полезности за нашето здравје и лекување:

  • Hawaiian Spirulina е најмногу и најдобро истражувана хранлива микроалга во светот
  • Hawaiian Spirulina е сигурна и хранлива, со моќни здравствени полезности
  • Hawaiian Spirulina прочистува и храни, балансира и дава поголема енергија, зајакнува и заштитува, обновува и подмладува
  • Сигурната употреба, нутритивната моќ и здравствените полезности на употребата на Hawaiian Spirulina се историски.
  • Земањето Hawaiian Spirulina како храна, навистина може да го промени вашиот живот
  • Моќта на Hawaiian Spirulina не се должи само на бројните поединечни важни супстанции што ги содржи туку на компатибилноста помеѓу тие супстанции. Тоа значи заедничката акција на сите природни супстанции во Hawaiian Spirulina создава многу помоќен ефект отколку збирот на поединечни компоненти.
Помага ли спирулината против хипотиреоидизам 3

Каде може да се најде и кој е начинот на употреба?

Пред да ви посочиме како да ја користите да ве запознаеме зошто баш оваа спирулина и од каде ја набавуваме. Ние секогаш избираме Hawaiian Spirulina  која поминува низ серија на тестови за квалитет за да обезбеди супериорна нутриција и чистота. Hawaiian Spirulina ја има во сите поголеми аптеки во Македонија и тоа во пакувања со различни големини, од 100 таблети200 таблети и 400 таблети од 500 мг или во форма на прав. Уште полесно, може да кликнете на онлајн продавницата на Тримекс и да ги нарачате директно на ваша адреса или на телефонскиот број +389 (2) 32 46 000.

Консумирајте по 3 таблети дневно или 1 кафена лажичка во прав измешана со џус од овошје или зеленчук или додадена во храна, со или помеѓу оброци. Можете да ја земате во текот на целата година и може да се комбинира со други хранливи додатоци. Ако ја земате редовно ќе забележите промена на вашите енергетски нивоа по 1-3 недели.

А доколку имате други прашања во врска со консумирањето на Hawaiian Spirulina, слободно пратете ни меил на: info@sezahrana.mk.

Ви препорачуваме да прочитате: Spirulina pacifica е кралица на алгите и супер храна за долг живот.

*Комерцијален текст.

Сподели: