Природно средство за чистење на фуги

Природно средство за чистење на фуги

Плочките во купатилото или во кујната можете да ги чистите колку што сакате, но доколку не успеете добро да ја отстраните, целата таа нечистототија се насобира во просторите помеѓу нив, односно фугите. Сигурно се прашувате како најефикасно да ги отстраните наталожените наслаги и да имате чисти фуги?

Повеќе вредни домаќини и домаќинки го пробаа подолу предложениот рецепт за домашно средство за чистење, па пробајте да ги исчистите и вие, фугите со средство кое ќе го направите дома, на природен начин и без хемикалии.

Природно средство за чистење на фуги

Потребно:

  • 7 чаши вода
  • 1/4 чаша киселина
  • 1/3 чаша свежо цеден сок од лимон
  • 1/2 чаша сода бикарбона
  • шише со распрскувач
  • четка за отстранување на нежистотии.

Подготовка и употреба:

  1. Измешајте ги сите состојки во кофа, а потоа за најлесно распрскување дел од течноста турете во шише со распрскувач.
  2. Испрскајте убаво на местата каде сакате да ги чистите валканите фуги, а потоа со помош на мала четка (може да користите и четка за заби) и добро исчеткајте ги.
  3. На крај, исплакнете со топла вода или пребришете со сува крпа, а резултатите треба да бидат видливи веднаш.

Сподели: