Прославете ја љубовта! 3 брзи десерти од кујната на Марија Кочовска

„Нека биде слатко! Подарете љубов, направете колачиња, земете чаша вино и прославете го животот. И не само за Св. Трифун и Св. Валентин, тоа нека биде било кој ден, без повод, но со убава намера. Разгледајте ги моите 3 брзи десерти, изберете го вашиот фаворит и ајде во кујната, креирајте слатка магија!

За љубителите на ресани имам супер рецепт. Ако некому манчмелоуто му е слабост, тогаш рецептот за пенастите колачиња е прв избор. А за љубителите на суви колачи, ги препорачувам медените срца со портокал.“ – вели Марија.

brzi deserti od kujnata na Marija

Брзи чоколадни колачиња со ресани без печење  

Идеална комбинација на чоколадо, портокал и лешници, која секој може да ја направи и тоа само со четири состојки. Време е за споделување на љубов, насмевки и слатки приказни. 

Состојки:

 • 2 пакувања јафа колачи – ресани
 • 50 грама потпечени лешници
 • свежо цеден сок и рендана кора од 1 портокал
 • 100 грама чоколадо за готвење.

Подготовката на рецептот, прочитај ја тука. 

Брзи чоко фрути колачиња без печење 4

Пенасти манчмелоу коцки

Вкусно, пенасто уживање дополнето со овошен сладок вкус! Крцкава бисквита, пенаст фил и мармалад за совршен финиш! Оваа година повторно се мој избор, но ќе ги направам во силиконски калапи со чоколадна глазура. Ако резултатот е успешен, ќе споделам во групата Сѐ за храна

Состојки:

 • 250 грама шеќер (може да користите и шеќер во прав)
 • 2 ќесички ванилин шеќер
 • 300 мл вода
 • 20 грама – 2 ќесички желатин во прав
 • 100 г бисквити.

Кликни тука и дознај ја подготовката на пенестите коцки.

пенести манчмело коцки

Медени срца со портокал

Овие колачиња може секој да ги направи! Состојките се мешаат, се прават форми и се печат. Наредна прилика би ги чоколадирала, а така вкусот би бил уште подобар. Од наведените состојки ќе добиете поголем број на колачи, па може да ја намалите количината.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 150 грама шеќер
 • 3 лажици мед
 • 1 ќесичка ванилин шеќер
 • 1 мала лажичка сода бикарбона
 • 600 грама брашно
 • 100 мл масло
 • 1 кора од портокал
 • свеж сок од ½ портокал
 • 100 мл млака вода.

Ако овој рецепт е твој избор, подготовката прочитај ја тука.

медени срца со портокал

Препорака од авторот:

Ти се допаднаа овие брзи десерти од кујната на Марија? Ако си во потрага и по други испробани рецепти и идеи, посети ги разгледај ги профилите и заследи ја Марија:

Автор на рецепт и фотографии: Марија Кочовска@kocovska.marija.

Сподели: