Со храната излечете ја анемијата по природен пат 1

Со храната излечете ја анемијата по природен пат

На денешно време анемијата е се почеста појава, а ретко кој прво се запрашува дали може да ја излечи по природен пат, туку прво посегнува по лекови. Треба да знаете дека е можно да ја излечите анемијата по природен пат и крвта да ја претворите во силна страна на вашиот организам!

Може да ве интересира: Како да се надмине анемијата или недостатокот на железо во крвта?

Со храната излечете ја анемијата по природен пат 2

Обично, знаците за анемија се очигледни:

  • бледило
  • слабост
  • замореност
  • чести главоболки
  • лошо варење на храната
  • недостаток на апетит.

Храната треба да биде лесна, полна со нутриенти и доста овошје кое треба да се јаде свежо за да може максимално да се искористат хранливите материи – доволно железо, витамини и минерали. Пијте што повеќе домашни и природни чаеви, посебно е корисен чајот од коприва и збогатен со мед. Пијте свежо млеко, но не во исто време со намирниците кои се богати со железо, затоа што калциумот ја успорува неговата апсорпција. Корисни се и овошните сокови и црвеното вино, секако по 1 чаша дневно како оптимална доза.

Секое утро на празен желудник изедете по 1-2 јаболка, а корисно е да ги комбинирате со природен мед. Како појадок изедете јајца со се жолчка. Можеби не ги обожавате, но џигерите имаат многу поволно влијание. За да е ефектот најизразен треба да се брзо печени, односно „полусурови“ – велат истражувањата. Спанаќот и цвеклото нека ви бидат редовна салата.

Јадете често храна која е богата со протеини: грав, грашок, цигерчиња, месо од патка, овчо месо, сардини, туна, полномасно сирење и слично.

Ви препорачуваме да прочитате: Недостаток на железо причина за слабокрвност.

Сподели: