Суви празнични колачи со лешници и цимет

Суви празнични колачи со лешници и цимет

Традиционално за новогодишните и божиќни празници во голем број домови се припремаат најразлични суви празнични колачи кои претставуваат вистинско уживање и радост за најмалите. А едни од омилените, се колачите кои можете да ги направите во различни форми, да се препуштите на фантазијата и да ги декорирате по желба. Па еве еден супер рецепт за суви празнични колачи со лешници.

Нека се за многу години празниците. Уживајте во нив и во сите убави моменти со семејството.

Суви празнични колачи со лешници и цимет 2

Состојки:

 • 250 грама путер на собна температура
 • 350 грама брашно
 • 300 грама мелени лешници
 • 250 грама шеќер
 • 1 јајце
 • 1 лажица цимет
 • 1 ќесичка прашок за печиво
 • 1 ќесичка ванилин шеќер

Подготовка:

 1. Путерот го ставаме во длабок сад и го матиме пенесто. Во садот со путер ги додаваме јајцето, шеќерот и ванилиниот шеќер. Смесата ја мешаме со виљушка.
 2. Брашното го сееме во длабок сад. Во садот со брашното ги додаваме прашокот за печиво и цимет по вкус. Состојките ги мешаме со лажица.
 3. Во садот со путерот постепено ги додаваме мелените лешници и мешаме со лажица. На крај, смесата ја месиме со рацете и постепено додаваме од смесата со брашното. Месете неколку минути додека се добие хомогена смеса.
 4. Работната маса набрашнете ја. Врз неа исучете го тестото во тенка кора со дебелина од околу 5 до 7 мм. Од тестото со помош на калапи во омилените празнични форми исечете колачиња. Колачињата редете ги во тава обложена со хартија за печење.
 5. Печете ги во загреана рерна на 200 степени за време од 10 минути. Декорирајте по желба и на здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Божиќни колачи со портокал и рум.

Сподели: