Тестенини со свежи шампињони и печеница 1

Тестенини со свежи шампињони и печеница

Ова јадење е одлично за појадок, вечера или било кое време кога посакувате да јадете лесен оброк од кој нема да ви биде тешко во стомакот. Предлогот за тестенини со свежи шампињони и печеница е интересен за целото семејство и може да го подготвуваат и домаќинките кои не се многу искусни. Брзо и лесно, без да ви одземе многу време ќе имате супер оброк.

Состојки:

 • 300 гр тестенини
 • 500 гр свежи шампињони
 • 120 гр печеница или сланина, свински врат или шунка
 • 1 мала главица кромид
 • 1-2 лажици магдонос
 • 100 гр кашкавал
 • сол, црн пипер и масло по потреба

За прелив:

 • 3 јајца
 • 250 гр кисела павлака
 • путер и брашно за мачкање на тавата за печење по потреба
 • 3-4 шери домати за декорација.
Тестенини со свежи шампињони и печеница 2

Подготовка:

 1. Во поголема количина посолена и зовриена вода сварете ги тестенините за времето кое е означено на паковањето, а потоа исцедете ги.
 2. Печеницата или сувомеснатото што ќе го изберете исечете го на лентички и малку пропржете го со малку масло. Оставете го на страна.
 3. Шампињоните исчистени и измиени исечете ги на тенки ливчиња.
 4. Кромидот ситно исечкајте го и пропржете го со малку масло.
 5. Додајте ги печурките, зачинете ги по вкус и оставете ги да се динстаат додека течноста што ја пуштаат целосно испари. Додајте го и магдоносот, измешајте ги и оставете ги малку да се изладат.
 6. Кашкавалот ситно изрендајте го.
 7. Тавчето за печење намачкајте го со путер и посипете го со лебни трошки, а во меѓувреме вклучете ја рерната да се загрее на 200 степени.
 8. Јајцата изматете ги со вилушка, па додајте ја киселата павлака и повторно изматете ги заедно да се изедначат.
 9. Во погодна тава измешајте ги тестенините, печурките, печеницата и кашкавалот.
 10. Ставете ги во тавата за печење и порамнете ги. Одозгора со лажица рамномерно распоредете го преливот. На неколку места ставете ги шери доматите исечени на кругчиња.
 11. Ставете ги да се печат околу 20-25 минути и најдобро послужете ги топли. На здравје!

Рецептот го испратил: Невена Ѓероска.

Сподели: