Турски пити од тенки кори со фил од спанаќ и сирење 1

Турски пити од тенки кори со фил од спанаќ и сирење

Како идеја за појадок се баш супер! Кога ќе ги погледнете малите турски пити може да ви делуваат дека малку се тешки за подготовка, но всушност тука е задоволството. А ви припремивме и фотографија со упатство за тоа да е лесно.

Многу се штосни и несекојдневни, крцкави и со интересен облик. Ние би рекле да ги сервирате со чаша јогурт и да им се изнауживате во вкусот, а за идејата и убавото упатство и се заблагодаруваме на нашата пријателка Лана од блогот Kuhinjica Mignone.

Турски пити од тенки кори со фил од спанаќ и сирење 2

Состојки:

 • 500 гр тенки кори
 • околу 150 мл масло
 • 150 мл минерална вода

За премачкување и посипување:

 • 1 јајце
 • сусам

За фил:

 • 300 гр свежо сирење (или меко сирење)
 • 300 гр спанаќ
 • 2 јајца
 • 2 лажици павлака
 • малку сол.

Подготовка:

 1. Прво припремете го филот. Сирењето изгмечете го, а спанаќот измијте го и ситно исечкајте го. Додајте ја киселата павлака и претходно изматените јајца со малку сол по вкус. По желба, питите може да ги филовате само со сирење, мелено месо, печурки и слично.
 2. На работната површина поставете една кора и попрскајте ја со мешавина од масло и минерална вода (2-3 лажици ќе биде доволно).
 3. Потоа соберете ја кората на средина и почнете со вртење во насока на стрелките на часовникот, додека се соберат сите краеви (како на фотографијата подолу).
 4. На средината ставете лажица до 2 од филот, па краевите кои се слободни преклопете ги преку филот и убаво затворете. На крај, целата питичка завртете ја од другата страна, така што страната која била на работната површина ќе дојде одозгора.
 5. Готовите турски пити наредете ги на плах и премачкајте ги со изматеното јајце, а по желба посипете и сусам. Печете на температурата од 200 степени, за време од 20-30 минути или додека станат крцкави. На здравје!
Турски пити од тенки кори со фил од спанаќ и сирење 21

Ви препорачуваме да прочитате: Традиционална посна пита со праз без тегнење.

Сподели: