Цимет - Сѐ што не сте знаеле за придобивките, рецепти и препораки за употреба

Цимет – Сѐ што не сте знаеле за придобивките, рецепти и препораки за употреба

Цимет е зимзелено дрво кое потекнува од Шри Ланка и во стариот Египет, каде го користеле за балсамирање е спомнувано уште од 2800 година п.н.е. Поради големата вредност бил споредуван со златото. Тој е зачин кој е познат по својот широк спектар на лековити дејства што е една од основните причини за негова употреба како дел од исхраната веќе неколку илјади години наназад.

Здравствени придобивки од цимет, рецепти и препораки за употреба

 • Високата содржина на растителни влакна го прави одличен при дијареја, остипација, проблеми со варење на храната, подуеност и гасови.
 • Циметот ја подобрува циркулацијата и затоа е користен кај пациенти со артериосклероза и проблеми со слаба циркулација и ладни екстремитети.
 • Исто така е одличен сојузник во борбата со високата концентрација на шеќер во крвта кај пациенти со дијабетес од тип 2.
 • Фактот дека го забрзува метаболизмот го прави одличен при диети и сојузник на намалувањето на телесната тежина. Применувајте го следниот рецепт и ќе забележите резултати: 1 кафена лажица цимет измешана со 250 мл вода секое утро помага да се намалат 2 кг месечно.
 • Познато е и лековитото дејство во борбата против грип и настинка. Препорачан рецепт е следниот: половина лажичка цимет и една лажичка мед 2 пати дневно ќе ве ослободи од симптомите на настинка и кашлица.
 • Циметот е силен борец и против целулитот. Засегнатото место премачкајте го со мешавина од цимет и антицелулитен крем. Потоа завиткајте со најлонска фолија и оставете да делува неколку часа. Ќе се зачудите колку вашата кожа е мазна и мека.
 • Меѓутоа, не претерувајте со консумација на цимет. Се смета дека максималната дневна доза е 1 лажица цимет и истиот не се препорачува да биде консумиран во голема мера од трудници.
Цимет - Сѐ што не сте знаеле за придобивките, рецепти и препораки за употреба

Циметот има корисно дејствува исто така при следните состојби и заболувања:

 • Алергиски ринитис
 • Артритис
 • Болести на забите и устата
 • Болки во желудникот и гастритис
 • Вагинални и вирусни инфекции
 • Главоболки
 • Габични и бактериски инфекции
 • Дебелина
 • Губење на косата
 • Дијабетес
 • Губење на сексуалниот нагон и импотенција
 • Исцрпеност и умор
 • Карциноми
 • Лоша циркулација и памтење
 • Нервна напнатост
 • ПМС

Сподели: