domasen lek protiv kaslica od lovorov list 1

Чај и сируп од ловоров лист против кашлица и болки во грлото

Ловоровиот лист многу одамна е ценет поради својата специфична арома која им ја дава на јадењата. Покрај како зачин, ловоровиот лист може да се користи и како природен „лек“ кој има противвоспалително и антисептичко дејство. Традиционалната медицина долги години ги препорачува чајот и сирупот од ловоров лист против кашлица и болки во грлото. 

Овој период кога состојбата со грипот и корона вирусот е актуелна, времето е променливо, а настинките се чести, посветете се на зајакнување на имунитетот. Ако имате болки во грлото или кашлица, подгответе си чај или сируп од ловоров лист. 

Чај и сируп од ловоров лист против кашлица и болки во грлото

Листовите на ова древно зимзелено растение кое расте во околината на Средоземеното море се богати со минералите: калиум, бакар, манган, калциум, железо, цинк, магнезиум и селен. Исто така, важни се и витамините од Б групата кои се значајни за правилна работа на метаболизмот, хормонска рамнотежа и нормална работа на нервниот систем и мускулите. Ловоровиот лист се користи во алтернативната медицина при проблеми со дигестивниот тракт, дијабетес, гихт, реума, нервоза и несоница. Етеричното масло од ловоров лист може да се користи за инхалации, а корисно е и за дезинфекција на просторот во сезона на настинка и грип. Чајот и сирупот од ловоров лист се препорачуваат за зајакнување на имунитетот, за прочистување на дишните патишта и ублажување на кашлица, главоболка и бронхитис. 

Како да подготвите чај од ловоров лист?

Состојки:

 • 3 листови сув ловоров лист
 • 250 мл вода
 • 1 лажичка лимонов сок
 • 1-2 лажички мед.

Начин на подготовка и употреба:

 1. Листовите ловор исечкајте ги на ситни парчиња и прелијте ги со 250 мл вода.
 2. Потоа варете ги околу 10 минути.
 3. Вака подготвениот чај тргнете го од оган и оставете го 10 минути поклопен, па процедете го.
 4. Откако малку ќе се излади, додајте 1 лажичка лимонов сок и 1-2 лажички мед.
 5. Од вака подготвениот чај пијте по 2-3 чаши на ден.

Како да направите сируп од ловоров лист против кашлица?

Состојки:

 • 8 суви листови ловор
 • 250 мл вода
 • 6 лажички кафеав шеќер или мед
 • сок од 1 лимон.

Начин на подготовка и употреба:

 1. Зовријте ја водата, па додајте ги ловоровите листови. Садот со вода покријте го и се заедно варете околу 6-10 минути. Потоа извадете ги ловоровите листови, а течноста ставете ја во друг сад.
 2. Додајте го кафеавиот шеќер или медот и лимоновиот сок. Добро измешајте додека шеќерот се растопи.
 3. Од вака подготвениот сируп консумирајте по 1-3 лажички на ден. Може да се консумира и ладен и топол.
 4. Ловоровиот сируп чувајте го во фрижидер во стаклен сад до неколку дена, а потоа по потреба направете нов.

Ви препорачуваме да прочитате: Ловоров лист против кандида, дијабетес, настинки.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: