3 велигденски рецепти

3 велигденски рецепти за празничната трпеза

Празниците ни се пред прагот, а секој од нас размислува што да има на трпезата. Кифлички, колачиња, куглоф, торта, козињак… трпезата ќе биде богата, а радоста голема. Споделуваме 3 велигденски рецепти кои ќе ја разубават секоја трпеза. 

Нашите уреднички – Марија и Катерина ги споделуваат омилените велигденски рецепти и низ видео ви ја прикажуваат подготовката.

Велигденски рецепти

Брзи памук кифлички и велигденски зајачиња – од кујната на Катерина Ш. Спасеновска

„Рецепт без грешка! Ако сакате непогрешливо добар рецепт за кифлички, кој и еден почетник може да го погоди совршено, мора да ги пробате моите брзи памук кифлички! Идеално вкусни, лесни за подготовка и баш брзи! А, сега и во празнична варијанта на видеото подолу ви споделувам и како лесно да направите Велигденски зајачиња и да ги израдувате најмилите!“ – срдечно споделува Катерина, уредник и фудблогер од нашиот тим.

Состојки:

За премачкување и додатоци:

  • 1-2 јајца
  • сусам по потреба или други додатоци по желба.

Подготовката на колачињата погледни ја на видеото:

Велигденски путер колачиња од 5 состојки – од кујната на Марија Кочовска 

„Празничната магија внеси ја во својот дом! Мирис на ванила, путер и весели колачиња за среќни празници. Време е за радост, подготовка на најубавите јадења и десерти, и празнување. Овие празници направи велигденски путер колачиња со само пет состојки.“ – предлага Марија.

Состојки:

Подготовката на колачињата погледни ја на видеото:

Посен куглоф со ореви и бело чоколадо – од кујната на Марија Кочовска

„Пролетта, постите и велигденските празници ме инспирираа да направам сладок посен куглоф со ореви. Додадов и брусница, а декорирав со бело чоколадо, јагоди и велигденски мотиви. Празниците нека бидат весели и среќни!“ – препорачува Марија.   

Состојки:

Состојки за чоколаден прелив:

  • 150 г посно бело чоколадо.

Подготовката погледни ја на видеото:

И за крај, овие празници искористи ги промотивните акции на Жито Лукс! Посети ги нивните профили на Instagram и Facebook и разгледај ги празничните понуди.

Празнично дарување Жито Лукс

Може да те интерсира: Совети и препораки за најдобар велигденски козињак (милиброд).

*Рецептите се поддржани од Жито Лукс.

Сподели: