neprijatnite mirisi vo kujnata 1

3 решенија да се справите со непријатните мириси во кујната

Непријатните мириси во кујната повеќе нема да ви пречат. Ви откриваме што да направите самите дома за да се справите со нив. Станува збор за неколку едноставни и евтини решенија. Погледнете ги и секако пробајте ги кога ќе имате потреба.

Може да ве интересира: Брзо елиминирајте ги непријатните мириси во кујната.

neprijatnite mirisi vo kujnata 2

Решение број 1 – Ако се задржал мирисот од синоќешната вечера:

Во сад со врела вода ставете кора од портокал и малку цимет и оставете да врие неколку минути. Изгаснете го огнот и оставете го садот на шпоретот. На тој начин пријатниот мирис ќе се рашири низ целата кујна и ќе го неутрализира непријатниот.

Решение број 2 – Ако причината за непријатниот мирис е фрижидерот:

Прво, пробајте да го најдете причинителот на непријатниот мирис и отстранете ја таа намирница. Ако мирисот останал и после тоа, во сад ставете сода бикарбона и оставете го да стои во фрижидерот 24 часа. Ако станува збор за посилни мириси, тогаш во садот ставете сода и зрна кафе и оставете го садот да стои барем неколку дена. Против киселкасти мириси, најдобро делува дрвен јаглен. Во случај да го употребувате, исто така ставете го во чинија и оставете го да стои неколку дена.

Решение број 3 – Ако кујната мириса на чад од готвење или цигари:

Во плиток сад турете киселина и оставете ја да стои отворена неколку часа за да ги впие мирисите.

Ви препорачуваме да прочитате: Отстранете го непријатниот мирис на пластичните садови.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: