5 лесни начини да го забавите процесот на стареење

Процесот на стареење е природна појава и неможе да се запре. Како што старееме, нашата кожа почнува да ја губи влажноста и станува се повеќе подложна на оштетување. Сепак, постојат неколку природни и лесни начини со кои може да го забавите процесот на стареење и да изгледате млади и свежи.

Овие пет се најприменувани и најдобри:

1. Пијте многу вода

Повеќе од 60% од човечкото тело се состои од вода. Пијте шест до осум чаши вода секој ден. Внесувањето на соодветните количини вода во телото не само што помага за подобро функционирање на организмот, исто така има големо влијание врз изгледот на вашата кожа. Знаете за старата поговорка: „Убавината доаѓа одвнатре?”. А што се однесува за водата, тоа е навистина така.

совети да го спречите процесот на стареење

2. Намалете го стресот

Стресот е голем непријател на здравјето и убавиот изглед, а сепак сите го прифаќаме како нешто нормално и не се обидуваме да го минимизираме. Истражувањата покажуваат дека меѓу другото, тој влијае на процесот на побрзо стареење и зголемување на вишокот на килограми. Постојат неколку начини со кои стресот може да се држи под контрола. За почеток започнете со вежби за дишење, но исто така јогата и медитацијата се многу ефикасни во намалувањето на стресот.

3. Користете маски на лицето

Маските за нега на лицето помагаат во регенерирање на колагенот, а со тоа вашата кожа ќе изгледа посвежо и младо. Сите сакаме да имаме убаво, младо и негувано лице на кое ќе ни завидат сите. Но, многу често не се грижиме доволно за нашата убавина и не ја третираме правилно кожата. Откако ќе се појават првите бори, стануваме тажни и лути. Често мислиме дека борите се последица на природен процес на старење со кои никако не можеме да се избориме. Меѓутоа, што ако ви кажеме дека грешите, дека е можно да пак имате убава и подмладена кожа? Искористете ја неделната акција на SlimLine Club која трае од 13.02 до 19.02.2017 и купете си две квалитетни маски за лице. SLC PureSkin Black Face Mask + SLC PureSkin Multi peptide Mask по цена од 998 МКД, наместо 1369МКД! Посетете ја онлајн продавницата или нарачајте веднаш на: 078/ 215 929.

SLC PureSkin Black Face Mask е ефективна формула за третирање на сите типови кожа, а особено за проблематична кожа и е вистински хит на светско ниво. Taa е богата со минерали и растителни екстракти, кои создаваат уникатен пилинг ефект кој дава моќни резултати на детоксикација, пречистување и осветлување на кожата. Револуционерната антиеиџ маска за нега на лице SLC PureSkin® Multi peptide Mask е формулирана така да ги избрише знаците на оштетување на кожата од старење и помага да се обнови и да се добие младалачки тен.

4. Редовното вежбање помага против стареење

Физичката активност е од суштинско значење за непреченото функционирање на телото. Меѓу другото, тоа и помага на вашата кожа да изгледа младо. Ако немате навика да одете на трчање, за почеток добро би било да започнете со редовно пешачење. Исто така, прочитајте ги 7-те причини зошто е подобро да вежбате наутро.

5. Правилната исхрана

Исхраната богата со овошје и зеленчук ќе ви помогне да изгледате и да се чувствуваат одлично. Овошјето и зеленчукот содржат многу антиоксиданси кои помагаат во борбата против слободните радикали. Исфрлете ги рафинираните јагленихидрати, шеќери и газирани пијалаци од вашата исхрана бидејќи тие докажано го нарушуваат изгледот на вашата кожа и здравје.

Ви предлагаме да прочитате: Забавете го стареењето со помош на храната.

Сподели: