5 намирници за полесно слабеење и одржување 1

5 намирници за полесно слабеење и одржување

За оној кој има вишок на килограми, слабеењето и не е баш лесна задача. И, ако сте немале таков проблем многу лесно би рекле дека консумира голема количина на храна, што не е потполно издржано во секој случај. Намалувањето на килограмите и одржувањето на телесната тежина е постојан процес, кој бара труд, посветеност, зачувување и одржување на мотивацијата. Иако мора да се спомне дека гените имаат големо влијание и нив не можеме да им прскосиме целосно, со доволно труд и напор може да се постигнат добри резултати и задоволство во својата кожа. Погледнете кои намирници помагаат за полесно слабеење и одржување потоа.

Може да ве интересира: 4 вкусни намирници за рамен стомак.

5 намирници за полесно слабеење и одржување 2

Лук

Лукот не е само идеален додаток на јадењата, туку може да придонесе и тоа како за што порамен стомак. Во својот состав тој има алицин, која хранлива материја има важна улога во заштитување на црниот дроб од оштетувања. А како што знаеме, детоксикацијата и тоа како има значење за правилно варење и добар метаболизам. Освен тоа, лукот помага за намалување и уништување на штетните бактерии во дигестивниот систем, со што спречува надуеност на цревата.

Може да ве интересира: Ноќен зелен детокс напиток за побрз метаболизам и слабеење.

Компир

Ретко во која листа се вбројува, но поновите нутриционистички истражувања велат помага за губиток на килограмите. Компирот е богат со отпорен скроб кој ферментира во желуднукот и создава бутирати, масни киселини кои му помагаат на телото да согори повеќе масти.

Лути пиперки

Тие се богати со антиоксидансот капсаицин кој е одличен за забрзување на метаболизмот. Освен тоа, има истражувања кои покажуваат дека го намалува гладот и дека согорува калории, го намалува гладот за масна, зачинета и слатка храна.

Јогурт

Тој е идеален напиток кој освежува и има малку калории. калциумот во неговиот состав помага за намалување на калцитролот во телото, со што придонесува за побрзо согорување и помало таложење на мастите во телото. Пробиотиците во неговиот состав се важни за одржување на балансот на добрите бактерии во цревата, што е важно за правилно варење. Јогуртот е одлична млечна намирница која може да ја пијат и оние кои се интолерантни на лактоза. Во својот состав има богатство од протеини, Б витамини, калциум, калиум, магнезиум, па е корисен на разни начини.

Грав

Кога имате желба за јаглени хридрати, слободно најадете се мешунки. Кога сме кај нив, гравот е идеален избор, затоа што е многу богат и со протеини и растителни влакна. Тие се заслужни за чувството на ситост кое се постигнува побрзо и трае подолго по консумирање на грав.

Ви препорачуваме да прочитате: 11 најдобри намирници кои го помагаат слабеењето.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: