динстани батаци со компири и моркови

Динстани копани со компири и моркови

Одличен рецепт за динстани копани со компири и моркови, во сос од кечап и сенф. Пилешкото месо приготвено на овој начин е многу сочно, а притоа нема потреба да се пржи. Ако барате здрав рецепт за главно јадење ви предлагаме да ги пробате динстаните копани со компири и моркови.

динстани копани со компири и моркови

Состојки:

 • 4 батаци со карабатак
 • 2 моркови
 • 5 компири
 • 1 лажица сечкан магдонос
 • 2 чешниња ситно сечкан лук
 • 2 лажички кечап
 • по потреба маслиново масло, мешан сув зачин, црн пипер
 • 8 лажички сенф за премачкување на батаците

Подготовка:

 1. Батаците измијте ги и ставете ги во поголема тава. Секој батак премачкајте го со 2 лажички сенф, маслиново масло и зачинете ги со мешан сув зачин и црн пипер.
 2. Во тавата покрај батаците ставете ги компирите исечени на поголеми парчиња. И компирите премачкајте ги со сенф, посипете ги со малку масло и зачинете ги со мешан сув зачин и црн пипер. Морковите исечете ги на поголеми кругови и додајте ги во тавата. Налејте топла вода, додајте го сечканото лукче, поклопете со капак и ставете ја тавата на оган.
 3. Повремено превртувајте ги копаните и налевајте топла вода. Пред крај на динстањето кога копаните ке омекнат додајте го сецканиот магдонос и кечапот. Со лажица промешајте го кечапот со водата во тавата и исклучете го шпоретот. Оставете ја тавата да постои на топлата рингла 5 минути, а потоа послужете.

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска

Сподели: