шпагети во сос од пармезан и зачини

Шпагети во сос од пармезан и зачини

Тестенините секогаш се повкусни доколку се послужени со сос. Доколку сте љубител на шпагети во сос од пармезан во комбинација со зачини, како кари, куркума и копар, тогаш ова е правиот рецепт за вас.

шпагети во сос од пармезан и зачини

Состојки:

 • 250 гр шпагети
 • 25 гр путер
 • 2 лажици пармезан
 • по потреба сол
 • 10 лажици кисело млеко
 • 4 полни лажички мајонез
 • 1/2 лажичка кари
 • на врв на лажичка куркума
 • 1/2 лажичка копар
 • неколку капки табаско сос

Подготовка:

 1. Во солена зовриена вода ставете ги шпагетите да се варат.
 2. Во подлабок сад ставете го јогуртот, мајонезот и убаво измешајте ги.
  Додајте ги зачините (кари, куркума, копар) и неколку капки табаско сос.
  Посолете и убаво измешајте.
 3. Откако шпагетите ќе се сварат исцедете ги, а во садот со шпагети додајте ги путерот и пармезанот. Измешајте ги шпагетите додека путерот се растопи, а потоа префрлете ги во садот со сосот и повторно измешајте за да се соединат состојките. Приготвените шпагети во сос од пармезан и зачини послужете ги додека се топли.

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска

Сподели: