божиќни мафини

Божиќни овошни мафини

Доколку сте во потрага по најдобрите празнични рецепти, вие сте на вистинското место. Сѐ за храна ги има највкусните рецепти кои покрај тоа што се декоративни, се и лесни за подготовка. Овие празници разубавете ги со неодоливо симпатични и слатки божиќни овошни мафини. Слатки, меки, едноставно совршени! Нешто што мора да го имате на вашата трпеза овие празници.

Вистинско уживање за децата, но и за малку поголемите „деца“ кои се обожаватели на мафини. Разбудете ја вашата фантазија и со помош на вредните рачиња на најмилите креирајте вкусна празнична магија. Инспирација нека ви бидат божиќниот дух и шаренилото кое ни го носат празниците!

овошни мафини

Состојки:

За декорација:

Подготовка:

  1. Во длабок сад ставете ги јајцето со шеќерот и изматете ги со миксер. Потоа, додајте ги млекото и маслото и добро измешајте со лажица.
  2. Во садот додајте ги брашното, солта, печивото, ванилиниот шеќер и циметот. Повторно измешајте за да се соединат сите состојки.
  3. На крај, додајте го и овошјето и уште еднаш се добро промешајте.
  4. Калапот за мафини обложете го со хартиените корпици. Секоја корпица наполнете ја со подготвената смеса за мафини во висина од 2/3. Доколку мафините ги правите со боровинки, секое колаче може да го поросите со прстофат цимет, а доколку користите малини, може да додадете и парчиња чоколадо.
  5. Готовите мафини печете ги во претходно загреана рерна на 200 степени околу 20 минути.
  6. Печените овошни мафини оставете ги да се изладат.
  7. Шлаг пената ставете ја во сад за матење и додајте го млекото. Изматете со миксер за време од 3-5 минути. Шлагот поделете го на неколку делови. Во секој дел додајте прехранбена боја по избор. Со помош на готварски шприц декорирајте ги мафините. На крај украсете ги со шеќерни бонбони и други украси со новогодишни мотиви. Уживајте во светот на вкусовите!

Ви препорачуваме да прочитате: Празничен чоколаден ролат – Божиќна гранка.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран текст.

Сподели: