Брзи кифлички без нараснување 1

Брзи кифлички без нараснување

Ако ви се најавиле гости и имате само кратко време за припреми, рецептот за овие брзи кифлички ќе биде вашиот „добар пријател“. Секое време е добро време за проба!

Да бидеме искрени и кога имаме недостаток на време, а и кога сакаме да испланираме повеќе нешта во еден ден, одлично доаѓаат ваквите рецепти. Брзи и доста практични за подготовка, членовите на семејството задоволни исто така, а домаќинката одморена. Па, може ли да е подобро кога станува збор за домашно? Веруваме ќе се согласите дека карактеристиките се супер, а рецептот ни го предложи Невена, па знаеме дека вкусот е добар и препорачуваме да го пробате.

Брзи кифлички без нараснување 2

Состојки:

 • 500 мл млако млеко
 • 200 мл масло
 • 1 јајце
 • 40 гр квасец
 • 2 лажички сол
 • 1 лажиче шеќер
 • 900 гр до 1 кг брашно

За премачкување:

 • 1 јајце
 • по потреба сусам
 • по потреба путер.

Подготовка:

 1. Во поголем сад се раствора квасецот со малку млеко, шеќер и брашно.
 2. Во сад се ставаат млекото, маслото, солта, јајцето, растворениот квасец и со брашното се замесува мазно тесто.
 3. Се прават топчиња (излегуваат околу 47-50) и се ставаат на намрсена површина.
 4. Кифличките се прават така што се започнува од првото топче што сте го направиле и се прави кифла. По желба на средината може да се стави и сирење.
 5. Свиткатните кифлички се редат на намрсен плех или на хартија.
 6. Откако ќе ги направите сите кифли вклучете ја рерната да се загрее на 200 степени, измачкајте ги со изматеното јајце, наросете ги со сусам и на секоја кифличка ставете мали парченца путер.
 7. Печете околу 20 минути додека добијат убава боја.

Невена ни кажа дека на овој начин ги прави и посните кифлички само што во таков случај не става јајце и млекото го заменува со вода.

Рецептот го испратил: Невена Ѓероска.

Ви препорачуваме да прочитате: Рецепт за кифлички со млеко.

Сподели: