пијалак со сурутка 1

Брз нискокалоричен пијалак со сурутка и инстант кафе

Нашите читатели постојано изненадуваат! И овој пат ни предлагаат интересен рецепт за брз нискокалоричен пијалак со сурутка и инстант кафе кој може да го искористите за појадок.

Како се замислувате себеси во новата сезона? Можеби полесни, поздрави и поубави. Овој напиток е совршена алтернатива за контролиран оброк кој може да се консумира како доручек, ручек или вечера. Дава ситост и го намалува апетитот. Подготвивме за вас рецепт кој се прави за само 5 минути и може да го понесете со себе каде и да одите, а содржи само 202 калории.

пијалак со сурутка 2

Пред да направите било каков нездрав избор на храна размислете дали се пронаоѓате во следните нешта:

 • Не ви одговара вашата облека
 • Се чувствувате исцрпено
 • Вашата кожа нема сјај
 • Немате доволно енергија
 • Сакате да бидете убави
 • Си префрлувате на себеси дека сте јаделе
 • Сакате да вежбате повеќе
 • Потребна ви е промена.

Ние имаме совршен нискокалоричен оброк кој ќе ги исполни сите горенаведени желби. Богат е со протеини, минерали, растителни влакна и витамини кои го хранат телото со енергија и живост. Го забрзуваат метаболизмот и го поддржуваат слабеењето. Одличен е за луѓе кои водат брз живот, немаат доволно време да подготвуваат храна, а сакаат да се хранат здраво.

Состојки:

 • 20 гр сурутка во прав
 • 100 мл полумасно млеко (со 1,5% на млечна маст)
 • 100 мл вода
 • 2-3 капки екстракт од ванила
 • 5 гр инстант кафе.

Подготовка:

 1. Во шејкер или блендер ставете ги сите состојки.
 2. Измешајте добро за време од минута до две, додека се добие хомогена смеса. Готовиот пијалак со сурутка и инстант кафе турете го во чаша за смуди и уживајте. На здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Рецепт за Vanilla Latte кафе.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: