Ванилици со мармалад

Ретко кој ги нема пробано, а тоа и не е така без причина! Штом се спомнат ванилици потсетуваат на вкусот од детството, на убавите спомени и моменти на дружба од нашето маало. Совршени за да ги почестите пријателите, да се засладите кога пиете кафе или чај, а овој пат предлогот е за уште поубави од обично ванилици со мармалад! 

Ванилици со мармалад

Состојки:

 • 300 гр брашно
 • 100 гр шеќер
 • 250 путер или маргарин
 • 100 гр сечкани ореви
 • мармалад
 • шеќер во прав за наросување.

Подготовка:

 1. Во сад за месење се става претходно омекнатиот путер или маргарин.
 2. Потоа се додаваат шеќерот, оревите и брашното. Сите состојки се  мешаат убаво и добро се меси, за да се добие мазно тесто.
 3. Од тестото се расукува кора и се прават форми по желба.
 4. Ванилиците се редат во намрсен плех и се печат на 220 степени, додека не заруменат.
 5. Откако ќе се изладат се земаат 2 парчиња и се лепат со мармалад, а потоа се наросуваат со шеќер во прав и се спремни за дегустација.

На здравје!

Сподели: