Домашен сладолед од диња 1

Домашен сладолед од диња

Овој свеж и одличен рецепт за домашен сладолед од диња го најдовме на блогот на нашата добра пријателка Лана. Испробан е, како и сите останати рецепти на нејзиниот блог  Kuhinjica Mignone.

Како дел од состојките ќе ги сретнете така наречените „ананас“ дињи. Тоа се оние превкусни и ароматични дињи чиј мирис остава впечаток. Портокалово-жолтеникавата боја на диња потекнува од бета-каротенот кој го содржи. Дињата е богата со витамин А, а доколку изедете 100 грама диња ќе задоволите 68% од дневните потреби на организмот за овој витамин. Покрај тоа, дињата е богата со витамин Ц, кој задоволува 61% од дневните потреби на организмот. Од минералите дињата содржи калиум, магнезиум, бакар, манган, цинк, калциум и железо. Доволно причини за да уживаме во вкусот на дињата во летните месеци!

Домашен сладолед од диња 2

Состојки:

  • 2 шолји пасирани „ананас“ дињи
  • 2 шолји јогурт
  • 1/2 шолја шеќер (може и помалку по вкус, а како замена може да користите и мед).

Подготовка:

  1. Дињата измијте ја, а потоа исечете ја на мали коцки и изблендирајте ја или испасирајте ја.
  2. Во садот со дињата додајте го и јогуртот и засладете со шеќер или мед, зависно од тоа што сте избрале. Количина на засладувачот препорачуваме да ја прилагодите по ваш вкус. Така, слободно додајте или одземете по желба.
  3. Смесата убаво измешајте ја, а потоа ставете ја во замрзнувач за да се стегне. Бидејќи овој сладолед прилично се стврднува, најдобро е да го турите во плитки садови од кои лесно ќе можете да го сервирате. Или, пред да го служите оставете го малку да постои на собна температура и нема да имате проблем.

Ви препорачуваме да прочитате: 5 избрани рецепти за домашни сладоледи.

Сподели: