Домашен сладолед од здрави состојки

Сладоледот е омилениот десерт на сите возрасти! Разладете се во овие жешки денови и пробајте го домашниот сладолед од здрави состојки кој ни го предлага нашата пријателка Елизабета. Наведената количина на состојки е за 4 сладоледи, но вие слободно може да ја дуплирате дозата.

Ова лето збогатете ги вашите сетила со домашен сладолед од здрави состојки. Вкусен и освежителен, готов за кратко време!

домашен сладолед

Состојки:

За 4 сладоледи:

 • 200 г чоколадо
 • 1 лажица кокосово масло
 • 1 замрзната банана
 • 2 лажици путер од кикирики или друг путер по желба
 • по потреба растително млеко.

За карамел смеса:

 • 10 урми
 • 1 лажица таан
 • ½ чаша растително млеко или по потреба
 • 1 лажичка кокосово масло
 • ½ лажичка екстракт од ванила
 • прстофат сол.

Подготовка:

 1. Бананата ја исечкајте ја на кругови и ставете ја во замрзнувач да замрзне.
 2. Чоколадото растопете го и додајте кокосово масло. Измешајте и премачкајте ги калапите за сладолед. Потоа, ставете ги во фрижидер.
 3. Урмите прелијте ги со топла вода и оставете ги да отстојат. Исчистете ги и ставете ги во блендер заедно со останатите состојки за карамел смесата. Изблендирајте за да добиете хомогена смеса. Доколку смесата е многу густа додајте малку млеко и измешајте. Смесата ставете ја во посебен сад и тргнете ја настрана.
 4. Замрзнатата банана ставете ја во блендер и изблендирајте ја заедно со путерот од кикирики. Во зависност од густината, по потреба додајте млеко за да добиете кремаста смеса.
 5. Откако чоколадото ќе се стврдни, калапите за сладолед извадете ги од фрижидер. Ставете прво од карамел смесата , а потоа од смесата со банана. Покријте ги со растопено чоколадо и оставете ги во фрижидер најмалку половина час.

Совет плус:

 • Доколку немате калапи за сладолед, може да го направите во тава и потоа да го сечете на коцки.

Автор на рецептот: Елизабета Пешовска (My little kitchen stories).

Ви предлагаме да прочитате: 3 рецепти за неодоливо вкусни вегански сладоледи.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: