Домашни третмани со праска за борба против стареењето 1

Домашни третмани со праска за борба против стареењето, докажано ја затегнуваат и подмладуваат кожата!

Сите кои немате алергија или некаков друг здравствен ризик, не пропуштајте да каснете праска за ужина. Сочна е, вкусна и лековита, не само за телотовнатрешно, туку и за надворешна нега на кожата.

Она што можеби не сте го знаеле е дека праската ја хидрира кожата на лицето многу брзо и спречува појава на брчки. Заради тоа, препорачуваме лицето да го негувате со домашни третмани од праски, кои може да направите на следните начини.

Може да ве интересира: 6 витамини кои се борат против стареење.

praska za borba protiv stareenjeto 2

Нежна масажа на лицето со праска

Начин на подготовка и употреба:

  1. Праската измијте ја и излупете ја, а потоа пресечете ја на половина. Со внатрешната страна на праската, односно со пресечениот раб, нежно измасирајте ја кожата на лицето и вратот.
  2. Оставете да стои неколку минути, а потоа исплакнете го лицето со млака вода. Лицето ќе ви биде хидрирано и освежено.

Совет плус во врска со поинтензивно намалување на брчките

Доколку сакате природната нега да ја надополните со ефективни производи чие дејство е проверено, можеме да ви препорачаме неколку производи. Ако сакате да го стимулирате производството на колаген, да имате поцврста текстура на кожата и да постигнете целосен лифтинг на лицето, пробајте го серумот против брчки на Slim Line Club. SLC Face Lift Serum – 30ml е богат со хијалуронска киселина и витамин Ц. Малите молекули на хијалуронската киселина од SLC Face Lift серумот  можат лесно и длабоко да навлезат во кожата, со што помагаат да се намалат брчките, ја подобруваат текстурата на кожата, ја хидрираат и ја осветлуваат. Збогатениот состав со плус антиоксиданси и витамин Ц  ја прави кожата уште помека, посјајна и подмладена. А, повеќе за неговиот состав, за придобивките и употребата, или доколку сакате да го купите, кликнете да прочитате тука. Откако ќе го истретирате лицето со серумот, се препорачува да нанесете SLC Face Lift Cream, кој е богат со различни видови на растителни екстракти кои ефикасно ги намалуваат и отстрануваат брчките. Може да го нарачате на телефоните 078 215 929 и 02 270 00 28 или од онлајн продавницата.

Праска во комбинација со лимонов сок

Начин на подготовка и употреба:

  1. Измијте, излупете и малку исечакајте 1-2 праски, а потоа ставете ги во блендер и измешајте ги со свежо цеден сок од 1/2 лимон.
  2. Со помош на чист памук, нежно истапкајте го лицето и оставете да стои околу 20 минути. Со овој третман ќе го подобрите квалитетот на кожата, ќе ги ублажите неправилностите, ќе ги затворите проширените пори, со што кожата ќе биде помазна, посјајна и затегната.

Совет плус во врска со проширени пори и акни за време на стареењето

Ако сакате да постигнете подмладување на кожата и спречување на појава на акни и црнки, пробајте го SLC Ageless Serum – 30ml, кој е богат со ретинол и витамин Е. Комбинација од ретинол и витамин Е која ја омекнува кожата, ги прочистува порите, помага во отстранување на акните и подмладување на кожата. Ретинолот има многу мала молекуларна структура која лесно навлегува длабоко во кожата, со што ја подобрува текстурата на кожата, ја тонизира, ја омекнува, ја прави посјајна и посвежа уште во моментот кога ќе го нанесете SLC Ageless серумот. Повеќе за неговиот состав, за придобивките и употребата, или доколку сакате да го купите, кликнете да прочитате тука.

Ви препорачуваме да прочитате: Топ совети со кои ќе го забавите стареењето.

Сподели: