домашно средство за чистење со портокал

Домашно средство за чистење со портокал и цимет

Иако може да се каже дека средствата кои ги купуваме за чистење на домот се повеќе делотворни од природните, за разлика од нив ова домашно средство за чистење мириса одлично, а чистењето ќе ви биде задоволство.

Замислете колку би било убаво да почувствувате пријатни мирисни ноти на портокал и цимет, наместо тешки мириси кои гушат додека ја чистите куќата. Со употребата на ова домашно средство за чистење ќе заборавите на потешкотиите кои ги предизвикуваат хемикалиите. Се прави многу лесно и едноставно, а со него можете да ги исчистите сите стаклени и мазни површини во домот.

домашно средство за чистење со портокал

Состојки:

  • Кора од неколку портокали
  • Стапчиња цимет
  • Алкохолна киселина.

Подготовка:

  1. Портокалите измијте ги и издвојте им ја кората, па ставете ги во поголема тегла заедно со неколку стапчиња цимет.
  2. Додајте ја и белата киселина, па затворете ја теглата и оставете да стои на темно и ладно место во период од две недели.
  3. По две недели исцедете ја течноста во шише со прскалка и вашето домашно средство за чистење е спремно за употреба. Ако сакате посилна арома, додајте неколку капки етерично масло.

Сподели: