Ефикасно средство за чистење на купатило

Сигурно и на вас чистењето на купатилото ви е најдосадната работа низ дома. Без разлика колку го чистите, по кратко време, тврдокорните дамки од сапун и трагите од вода повторно се појавуваат. Но, постои едноставно решение. Сега може да направете домашно ефикасно средство за чистење на купатило со кое ќе заштедите пари, време, но ќе имате и совршено чисто купатило.

Во последно време многу се зборува за штетното дејство на хемиските средства врз здравјето на луѓето и околината. Затоа, добро е да почесто да ги користите домашните средства за чистење кои се ефикасни, евтини, а воопшто не се штетни за вашето здравје.

домашно средство за чистење купатило

Состојки:

  • 1 шолја прехранбена бела киселина
  • 1/2 шолја детергент за миење садови
  • шише со распрскувач.

Подготовка:

  1. Во мало тенџере додајте ја алкохолната киселина и загрејте ја. Киселината мора да се загрее за подобро да се соединат состојките.
  2. Во загреаната алкохолна киселина додајте го детергентот за миење садови и добро измешајте, а потоа добиената смеса ставете ја во шишето со распрскувач.
  3. Со добиената смеса испрскајте добро врз валканата површина и оставете да делува околу 2 часа пред да исплакнете.
  4. Оваа комбинација добро ги отстранува тврдокорните дамки, па дури и ‘рѓата.
  5. Домашното ефикасно средство за чистење на купатилото може да го користите за сите делови, особено за туш батеријата, туш кабината и керамиката.

Ви предлагаме да прочитате: Домашно средство за чистење на купатило со сода бикарбона.

Сподели: