zdravi posni bombici

Здрави посни бомбици со кокос и лимон

Колку од нас ги сакаат здравите десерти? Сигурно штом го читате овој рецепт водите сметка за вашето здравје и здравјето на вашето семејство. За таа цел го споделуваме рецептот за здрави посни бомбици со кокос и лимон направени без шеќер!

Освен што преубаво изгледаат, овие мали слатки бомбици се приготвуваат на лесен начин. Она што најмногу ни се допадна е што се валани во златен сусам. Тајната за подготовка ни ја открива Диана, која рецептот го објави на нејзиниот блог Trydiani.

здрави посни бомбици со кокос

Состојки:

 • 1 лажица рендана кора од лимон
 • ¼ чаша непечени индиски оревчиња
 • ½ чаша бадеми
 • 1 ¼ чаша кокос
 • 2 лажици мед
 • ½ до 1 лажица свежо цеден сок од лимон
 • неколку капки екстракт од лимон
 • прстофат куркума
 • 1 до 2 лажици кокосово масло
 • ¼ до ½ чаша сусам
 • ¼ мала лажичка куркума.

Подготовка:

 1. Бадемите и индиските орави се мелат. Потоа се ставаат во длабок сад. Во садот се додаваат кокосовите струготини, сокот од лимон и се поросува со куркума.
 2. На пареа се топат кокосовото масло и медот, а потоа се додаваат во садот со кокосот.
 3. Во садот се додава и кората и екстрактот од лимон. Смесата убаво се меша и по желба може да се остави во фрижидер за да се излади и стегне. Од изладената смеса се формираат топчиња со големина на орев.
 4. Топчињата се ставаат во фрижидер.
 5. Во меѓувреме се приготвува златниот сусам.
 6. Во сува тава на умерената температура се става сусамот. Се пропржува за време од 5 до 8 минути, со повремено мешање додека добие златеста боја.
 7. Тавата се трга од огнот и се поросува со куркума. Се меша со лажица и се остава сусамот да се излади.
 8. Во изладениот сусам се валкаат бомбиците со лимон и кокос. Готовите здрави посни бомбици се сервираат веднаш. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Здрави бомбици со тиква, овес и мак без шеќер.

Сподели: