колачи со путер од кикиритки

Колачи со путер од кикиритки

Овие чоколадни колачи со путер од кикиритки се совршени за детски родендени, но и за сите домашни слави и прослави. Всушност не ни мора да има некој повод за да ги подготвите. Тие се толку слатки и неодоливо симпатични што ќе ги освојат сите на прв поглед. Ни доаѓаат од кујната на Лана, што е уште еден доказ за нивниот беспрекорен вкус.

Слатко чоколадно уживање во комбинација со вкусен фил од кикиритки. Лесни се и брзи за правење, па вреди да ги пробате во прва прилика и да ги воодушевите сите со превкусен чоколаден десерт. Па, кој е за неодоливо слатки колачи со путер од кикиритки?

колачи со путер од кикиритки

Состојки:

 • 500 г ситно несолено сирење (изварка, урда)
 • 100 г шеќер во прав
 • 150 г путер од кикиритки
 • 100 мл слатка павлака
 • 2 жолчки
 • 1 ванилин шеќер.

За глазура:

 • 150 г чоколадо за готвење
 • 1-3 лажици масло
 • сечкани кикиритки за декорација.

Подготовка:

 1. Во сад изматете ги сирењето и шеќерот во прав, па додајте ги ванилиниот шеќер, путерот од кикиритки, слатката павлака и на крај жолчките.
 2. Вака подготвената смеса ставете ја во мал четириаголен калап обложен со хартија за печење.
 3. Печете во претходно загреана рерна на 180 степени околу 40 до 60 минути.
 4. Потоа исклучете ја рерната и оставете го колачот да се излади во неа.
 5. Печениот колач исечете го на коцки со посакуваната големина. На секоја коцка ставете по едно стапче.
 6. Секое колаче потопете го во чоколадната глазура.
 7. Пред да се исуши глазурата, колачињата поросете ги со сечкани кикиритки.

Совет плус: Доколку овие колачиња ги подготвувате за детски роденден, може секое да го завиткате во украсна хартија и да го декорирате со панделка. На тој начин ќе имате супер подарок за секое дете кое присуствува на роденденот.

Ви препорачуваме да прочитате: Посен чоколаден намаз со путер од кикиритки за 5 минути.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: