Компирот како храна и лек – хранлива вредност, употреба и дејство

Може да се каже дека нашето македонско поднебје е „преплавено“ од компир и нашиот народ го употребува многу често во исхраната во безброј главни јадења, предјадења, во печива, разни салати, па дури и десерти зависно од останатите состојки и креативноста на готвачите. Често се употребува и за лековити намени. Со оглед на популарноста важно е да знаеме за него многу повеќе од она што може да се види и да се вкуси, па да прочитаме.

Историско потекло и факти за компирот

Поради хранливите материи кои ги содржи и лековитите својства, компирот (на лат. Solanum tuberosum) се користи за исхрана на луѓето, но исто така и на домашните животни скоро во сите земји од светот. Компирот потекнува од Јужна Америка, а во Европа е донесен во 16-тиот век и денес се одгледува во многу краеви, и е е повеќе годишно зелјесто растение, со различна големина на плодот. Во светот постојат повеќе од 1500 сорти на компири кои настанале со вкрстување и прилагодување на разните поднебја. Кај нас најпознати се: јерла, клеопатра, атлантик, брајт, фијана, дезире, адора, лизета и кондор. Компирот е сезонски зеленчук (лето-есен) кој успева на рамничарски, но и планински предели и во исхраната се користи постојано бидејќи е едноставен за складирање и обработка.

Краток опис за хранлив состав на компир

Компирот содржи релативно малку калории и голем број на хранливи материи и лековити состојки како што се:

 • Белковини
 • Несварливи материи кои обезбедуваат енергија
 • Бакар
 • Бета-каротен
 • Растителни влакна
 • Растителни масти
 • Винска киселина
 • Витамин А
 • Витамин Б1, Б2 и Б6
 • Витамин Ц
 • Железо
 • Декстрин
 • Лимонска киселина
 • Калциум
 • Калиум
 • Магнезиум
 • Манган
 • Молибден
 • Ниацин
 • Никотинска киселина
 • Скроб
 • Јаглени хидрати
 • Флавоноиди
 • Фосфор
 • Цинк.
Компирот како храна и лек - хранлива вредност, употреба и дејство

Употреба и дејство на компирот во организмот

Компирот во исхраната се користи варен, печен, како пире или пржен. Како додаток во разни јадења со зеленчук и месо, компирот е скоро незаменлива намирница. Најздрав е варениот или обарениот компир, а најпопуларен е пржениот компир – помфрит, кој воедно е и „најнездрав“ заради присуството на маснотии и заради термичкиот третман на висока температура. Облогите од компири се стар народен лек против главоболка или висока температура. Исто така, против херпес, отворени рани, испукана кожа, чиреви, акни и некои други кожни заболувања, се препорачуваат облоги натопени со сок од компир.

Компирот во себе содржи доста лековити материи, така што поволно влијае против следните болести и тегоби:

 • акни
 • алергија
 • анемија
 • анксиозност
 • артритис
 • болести на срцето и крвните садови
 • главоболка
 • дерматитис
 • депресија
 • диетална исхрана
 • екземи
 • кожни болести
 • лекување на испукана кожа
 • несоница
 • некои видови на рак
 • отворени рани
 • вирусни инфекции
 • ПМС
 • регулирање на крвниот притисок
 • регулирање на прекумерна тежина
 • регулирање на варењето на храната
 • чешање
 • стрес
 • бременост
 • херпес
 • чиреви и бубулици
 • шлог.

Компирот заради својата пристапна цена се одгледува и се користи во исхраната во голема мера и количини и тоа во сите земји од светот, а исто така придонесува кон зачувување на здравјето. Има голем број на диети кои се темелат на јадења базирани на компир или јадења во кои основна состојка е компирот. Кога станува збор за консумација од лица кои се дијабетичари, не се препорачува преголема зачестеност во исхраната.

Сподели: