Ладно цедено масло од кајсија - природна помош за здрав организам, убава кожа и коса 1

Ладно цедено масло од кајсија – природна помош за здрав организам, убава кожа и коса

Кајсиите се користат како свежо овошје, но и за приготвување на компоти, мармалади, сокови, како суво овошје, овошни желеа, бренди, ликери, а една од поинтересните и понесекојдневни употреби е за производство на ладно цедено масло од кајсија. Ова масло претставува вистинска природна помош за здрав организам, убава кожа и здрава коса. Во овој текст ќе се запознаеме на кратко со сите негови придобивки.

При процесот на ладно цедење, семката од кајсија ги задржува своите природни состојки и природни карактеристики, при што се добива светло жолто масло со карактеристичен мирис и вкус. Ладно цеденото масло од кајсија поседува богати биолошки карактеристики, а е наменето е во главно за пиење и нанесување надворешно во склоп на третмани за кожата и косата.

Ладно цедено масло од кајсија - природна помош за здрав организам, убава кожа и коса 2

Какво е нутритивното значење на ладно цеденото масло од кајсија?

Кога се консумира маслото од кајсија, човечкото тело прима незаситени масни киселини кои вршат неутрализација на активноста на токсичните супстанции.Тоа е богато со незаситени масни киселини, особено олеинска (60%) и со линолна киселина  (25%) која е од суштинско значење за телото.

Освен тоа содржи и многу минерали, витамините А, Ц, К , Е, Б17, кои се пак од витално значење за нашата кожа и кога се нанесува надворешно нивниот ефект е значајно видлив. Особено е богато со витаминот Б17, кој посебно се смета превентивен и спречува различни видови на тумор.

Листата на здравствените придобивки е подолга, а ние како најзначајни ги издвојуваме следните:

 • Го подобрува варењето и метаболизмот
 • Помага при треска
 • Помага при кожни заболувања
 • Помага за спречување на рак
 • Корисно е за третирање на анемија
 • Придонесува за лекување затегнати мускули и рани,
 • Има способност за подобрување на здравјето на срцето
 • Помага во намалување на нивото на холестерол
 • Спречува влошување на видот 
 • Помага за слабеење
 • Помага при третирање на респираторни проблеми
 • Придонесува за зајакнување на цврстината на коските 
 • Помага за одржување на електролитниот баланс во организмот.

Како може да се користи надворешно?

Ладно цеденото масло од кајсија се користи како маска за нега на лицето и хидратација на кожата. Има примена во правењето на масажи и совршено се апсорбира во кожата без да предизвикува алергиски реакции, дури и на чувствителна кожа.

За нега на косата, нејзиното здравје и сјај придонесува бидејќи:

 • Богато е со витамини и масни киселини кои ја чуваат косата здрава, сјајна и хидрирана
 • Го намалува воспалението на скалпот и превенира паѓање на косата
 • Ги храни фоликулите засебно, а може да се комбинира и со други масла. 

Најважни придобивки за здравјето на кожата се:

 • Го превенира стареењето
 • Ја прави кожата мека и мазна
 • Ја подмладува и хидрира зрелата кожа 
 • Помага при псоријаза, егзема, розацеа и третиање на лузни.

Напомена: Ова масло не се препорачува за мали деца и бебиња. Бремените жени се должни да се консултираат со лекар пред да го користат.

Ладно цедено масло од кајсија - природна помош за здрав организам, убава кожа и коса 3

Препорака за крај: 

Ако сакате да си набавите ладно цедено масло од горка кајсија, посетете ја онлајн продавницата на Фила или сите подобро снабдени маркети и продавници за здрава храна.

Ви препорачуваме да прочитате: Ладно цедено масло од горка кајсија против воспаленија и за добро здравје.

*Текстот е овозможен од Фила.

Сподели: