лиснати полжавчиња со тиквички

Лиснати полжавчиња со тиквички

Ви треба нова идеја за појадок? Брза, а едноставна? Пробајте го рецептот за вкусните лиснати полжавчиња со тиквички кој ни доаѓа од кујната на Лана.

Ние секогаш сме во потрага по нови рецепти и дегустација на нови јадења. Зошто да е досадно во кујната, кога може да биде интересно? Секој ден нека е нов предизвик. А ако сте љубител на тиквички ви предлагаме да ги погледнте 9-те испробани рецепти со тиквички.

лиснати полжавчиња

Состојки:

  • 250 г лиснато тесто
  • 2 помали тиквички
  • 100 грама шунка или сланина
  • 100 грама кашкавал.

Подготовка:

  1. Лиснатото тесто исучете го во форма на правоаголна кора и исечете го на траки со ширина од 5 см.
  2. Шунката и тиквичките исто така исечете ги на тенки ленти.
  3. Кашкавалот изрендајте го на крупната страна на рендето.
  4. На секоја лента од тестото ставете парче тиквичка, потоа сланина или шунка, а на горната страна распоредете рендан кашкавал.
  5. Лентата завиткајте ја во ролна и ставете ја во поголема (дупла) хартиена корпица или во калап за мафини.
  6. Печете во загреана рерна на 200 степени за време од 20 минути. Готовите лиснати полжавчиња со тиквички послужете ги додека се топли. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Солена лисната пита со фил.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: