баба гануш 1

Највкусниот рецепт за баба гануш – намаз од модри патлиџани

„Апсолутно прекрасно! Ова е еден од најкремастите и превкусни намази од зеленчук кои ги подготвувам. Баба гануш може да послужите со тенок леб, како што тоа традиционално се прави во арапскиот свет или пак да го намачкате на лепче за појадок. Или, може да го замезите со грицки или некој крцкав зеленчук, сеедно, баба гануш е најдоброто нешто подготвено од модри патлиџани!“ – вели Катерина Шамбевска Спасеновска од нашиот тим, која ни направи и вкусна фотосесија од намазот.

„Сезоната е токму сега, а јас инспирирана од арапското чинивче кое го донесов од посетата на Дубаи, со љубов ви приготвив и низ фотографии ви раскажувам за убавите спомени од патувањето и дегустацијата на ова и други интересни јадења. Се надевам ќе уживате во презентацијата, а ако наскоро го подготвите рецептот или имате прашања, пишете ми на моите профили, кои ќе може да ги најдете на линковите на крајот од рецептот.“ – срдечно споделува Катерина.

 

Состојки:

Подготовка:

 1. Рерната загрејте ја на 250 степени. 
 2. Модрите патлиџани измијте ги, избришете ги, а потоа избоцкајте ги со виљушка на 7-8 места, за подобро да се печат. 
 3. Печете ги по 2 минути на најсилна температура, од секоја страна, тоа ќе им даде посебно добар вкус, а потоа намалете ја рерната на 180 и печете ги уште 25-30 минути без вртење.
 4. 10-15 минути откако се испекле, излупете ги и испасирајте ги со виљушка или алатка за тоа. Ако има вишок течност, ова е моментот да ја отстраните.
 5. Потоа во садот додајте ги и таанот, лимоновиот сок, ситно сечканите лук и магдонос, мелениот ким и солта, и на крај, екстра девственото маслиново масло.
 6. Убаво измешајте, а ако сакате да е мазно како намаз или сос, искористете и блендер.
 7. Вака приготвен баба гануш може да се чува во затворен сад во фрижидер до 5 дена, а за сервирање топла препорака да користите магдонос и маслиновото масло. На здравје!

Совети плус:

 1. Баба гануш е највкусен во устата ако оставите малку текстура при пасирањето или блендирањето. 
 2. Ако блендирате, ќе биде многу мазен, како паштета.
 3. Вкусот е уште подобар откако ќе отстои, па може да го подготвите и еден ден порано, пред да го јадете, само чувајте го во фрижидер.
 4. Препорака плус, прочитајте за Маслиново масло на гладно – 8 придобивки за здравјето.

Препорака од авторот:

На крај, ако ви се допадна мојот рецепт и љубовта со која ја припремам и прикажувам храната, разгледајте ги моите профили каде објавувам испробани рецепти креирани во мојата кујна и заследете ме:

Автор на рецепт и фотографии: Катерина Шамбевска Спасеновска, @katerina.shambevska.

Ви препорачуваме да прочитате: Лутиче – домашен доматен сос без конзерванси.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран рецепт.

Сподели: