Освежителен коктел со праски

Освежителен коктел со праски

Летото ни носи топли и сончеви денови кои се идеални за ладни и освежителни пијалоци! Замислете си само, пријатна атмосфера, дружба со вашите најблиски пријатели и чаша одлично подготвен освежителен коктел со праски. Звучи одлично, нели? А ако сакате да ги послужите и најмалите во семејството, коктелот направете го без алкохол. Сигурни сме дека ќе го обожаваат.

Коктел е алкохолен пијалак составен од мешавина на разни пијалаци. Содржи три или повеќе состојки од кои барем една е алкохолен пијалак, втората е сладок и третата е кисел/горчлив пијалак. Дополнителни состојки можат да бидат шеќер, мед, млеко или слатка павлака. А наш предлог за одлична забава е неодоливата комбинација на праски, лимон и водка. Набави ги потребните состојки, собери го друштвото и уживајте!

Може да ве интересира и: Маргарита – најпознатиот коктел од текила.

коктел со праски

Состојки:

 • 4 чаши вода
 • 4-5 праски
 • 3/4 чаша шеќер
 • 2 чаши мраз
 • 1 чаша сок од лимон (4-5 лимони)
 • 150 мл водка.

Подготовка:

 1. Во сад за варење ставете ги праските исечкани на коцки. Ставете шеќер и прелијте ги со вода. Садот ставете го на оган да зоврие и варете неколку минути за праските да омекнат.
 2. Потоа, процедете ја течноста во посебен сад и оставете ја во фрижидер да се излади.
 3. Во изладената течност додајте ги водката, лимоновиот сок и мразот.
 4. Сервирајте во чаши по избор, декорирајте и послужете. На здравје!

Совет плус:

 • По желба, во коктелот додајте и парчиња праска или лимон.

Ви препорачуваме да прочитате: Космополитен коктел.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: