Посна овошна торта без печење

Се радуваме кога ве инспирираме и мотивираме да ги направите најубавите десерти! – Нашата читателка Ирена ја подготви превкусната посна овошна торта без печење и нѐ покани на дегустација. Инспирирана од рецептот за посни колачи во чаша на Марија од нашиот тим, направи комбинација со тропско овошје – ананас и банана.

Марија ја прифати поканата и направи мала фотосесија, па убавата торта ја споделуваме со сите. Посна, сочна и овошна, идеална за сечиј вкус! Оцена од нас – чиста 10-ка. А штом направите нешто вкусно, се инспирирате од нас или го испробате овој рецепт, ве покануваме да го споделите во групата Сѐ за храна на Facebook.

посна овошна торта без печење

Состојки:

посна овошна торта

Подготовка:

  1. Во тенџере на оган ставете 500 мл вода да се вари. Пудинзите измешајте ги со шеќерот и додајте 100 мл вода. Измешајте за да се растопи шеќерот.
  2. Во зовриената вода додајте ги пудинзите, мешајте со жица за матење и варете 2-3 минути. Кремот тргнете го од огнот и оставете го да се излади.
  3. Ананасот исечкајте го на мали коцки, а сокот ставете го во чинија. Бананите исечкајте ги на кругови.
  4. Шлаг пената ставете ја во сад за матење и додајте 300 мл вода. Изматете ја во цврст шлаг.
  5. Маргаринот исечете го на мали коцки и додајте го садот со изладениот пудинг. Изматете со миксер за да се соединат и постепено додавајте половина од изматената шлаг пена.
  6. Земете една бисквита и потопете ја во сокот од ананас. Ставете ја во тава. Постапката повторете ја и со преостанатите бисквити и наредете еден ред во тавата. Врз нив ставете половина од филот со пудинзите и додајте го сечканиот ананас. Наредете друг ред бисквити претходно натопени во сок од ананас.
  7. Додајте го преостанатиот фил и наредете ги парчињата банана. Врз нив ставете го третиот ред со бисквити, исто претходно натопени во сок.
  8. Тортата премачкајте ја со преостанатата шлаг пена и ставете ја во фрижидер за да се стегне преку ноќ. Изладената посна овошна торта исечете ја на коцки, декорирајте ја со кокос, калинки и нане. Уживајте во светот на вкусовите!

Совет плус: Ако количината сок од ананас е мала, додајте малку вода.

посна овошна торта со бисквити

Автор на рецептот: Ирена Богданоска.

Автор на фотографии: Марија Кочовска, @kocovska.marija.

Ви предлагаме да прочитате: Посен овошен десерт во чаша со пудинг.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран рецепт.

Сподели: