Природен еликсир за бели влакна и враќање на бојата на обелената коса 1

Природен еликсир за бели влакна и враќање на бојата на обелената коса

Сте забележале бели влакна? – Не грижете се, природата нуди решение! Има многу препарати кои може даги припремите во вашата кујна, а со своите лековити својства да направат вистинско чудо за вас. Сме слушнале дека овој природен еликсир за бели влакна, кој го споделуваме во оваа прилика помага за враќање на бојата на обелената коса, го зајакнува коренот и го поттикнува растот. Продолжете да читате за да дознаете што се откривме за помош.

Белеењето на косата е предвесник на стареењето и иако е убаво сите да дочекаме старост, сакаме да наликуваме што повеќе како кога сме биле млади. Кај некои од нас, ова се случува порано, кај некои подоцна фоликулите на матичните клетки престануваат да произведуваат пигмент. Како и во многу други нешта, генетиката има многу големо влијание, но има и други фактори кои се поврзани со тоа. Такви се недостатокот на железо, пореметување на штитната жлезда, дисбаланс на јодот, стресот и начинот на живот итн. Па, како да ја зачуваме бојата на косата барем уште неколку години?

Природен еликсир за бели влакна и враќање на бојата на обелената коса 2

Состојки:

  • 200 мл ленено масло
  • 4 лимони
  • 3 чешниња лук
  • 1 кг мед.

Подготовка:

  1. Лукот излупете го, измијте и измелете го или иситнете го со помош на алатка.
  2. Лимоните излупете ги и измелете ги.
  3. Ставете го лукот во сад. Додајте ги лимонот и медот, и измешајте.
  4. Потоа додајте го лененото масло и убаво измешајте ја смесата, складирајте ја во чиста стаклена тегла и ставете ја во фрижидер.
  5. Овој природен еликсир земајте го пред секој оброк, три пати дневно и користете дрвена лажица за консумација.

Ви препорачуваме да прочитате: Сок од кромид против опаѓање и за брз раст на косата.

Сподели: