Природен лек од лук и пченица за циркулација и детоксикација 1

Природен лек од лук и пченица за циркулација и детоксикација

Лукот е познат и докажан лек од природата.  Во оваа прилика споделуваме како  да направите природен лек од лук и пченица за циркулација и детоксикација. Помогнете му на организмот да има чист црн дроб, здрави крвни садови, силен имун систем и одлична мозочна функција!

Лукот има силни антигабични и антибактериски својства. Најдобро е да користите свеж лук, но ако не сте љубител на неговата арома, може да користите лук во капсули. Бидејќи најдобро е да го користите во свежа состојба, еве како може да ја неутрализирате неговата миризба.

Природен лек од лук и пченица за циркулација и детоксикација 2

Состојки:

 • 5 лимони
 • 12 главици лук
 • 400 г пченични клици
 • 400 г јатки од ореви
 • 1 кг мед.

Подготовка и начин на употреба:

 1. Пченицата измијте ја и ставете ја во сад со вода. Оставете ја да стои преку ноќта и исцедете ја водата по 10-12 часа. Потоа, оставете ја да стои уште 24 часа.
 2. Откако ќе помине тоа време, измелете ги оревите и пченицата и измешајте ги.
 3. Лукот исчистете го и исто така измелете го.
 4. Земете ги лимоните и неизлупени измелете ги. Претходно добро измијте ги и препорачливо е да ги почувате неколку часа во вода со сода бикарбона.
 5. Измелените лимони додајте ги во смесата.
 6. На крај додајте го медот и измешајте.
 7. Консумирајте по 1-2 лажици на ден и најдобро со дрвен прибор. На здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Природен лек од лук за болки во половината.

Сподели: