Природен лек од лук за болки во половината 1

Природен лек од лук за болки во половината

Ако и вие го имате овој проблем, посебно во делот на крстот, пробајте да се ослободите од болките во половината со помош на природен лек од лук.

Болките во грбот и половината ја мачат секоја личност, а посебно во ладните денови, кога е посебно чувствителна. Исто така, применувајте умерена, но редовна физичка активност. За тоа, најдобро посоветувајте се со вашиот лекар и обавезно посветете се на зацврстување на мускулите, посебно оние кои ја држат половината.

Природен лек од лук за болки во половината 2

Потребно:

  • 10-тина чешниња лук
  • малку масло
  • памучна крпа.

Подготовка и начин на употреба:

  1. Лукот прво излупете го, па чешнињата пропржете ги во малку масло.
  2. Така припремениот лук поставете го на болното место, па оставете го да стои најмалку 3 часа, а терапијата повторувајте ја неколку дена без престанување.

Совет плус: Најдобар ефект ќе постигнете ако пиете и напиток об лук и млеко. Ситно изгмечете 4 чешниња лук и измешајте ги со 200 мл млеко. Течноста ставете ја на оган и оставете да вари додека почне да врие. За да го неутрализирате мирисот на лукот, може да додадете мед.

Ви препорачуваме да прочитате: Исхрана при болки во грбот и половината.

Сподели: