Направете сами природен лек против гастритис 1

Направете сами природен лек против гастритис

Бидејќи има многу луѓе кои се соочуваат со вакви проблеми, споделуваме со вас традиционален узбекистански природен лек против гастритис кој им помогнал на многумина.

Гастритисот почнува со природна болка во горниот дел на стомакот. Често симптомите се придружени со мачнина и киселини кои одат на горе во хранопроводот, т.н. горушница. Често ваквите симптоми се повлекуваат многу брзо, а ако продолжи нивното појавување и траат подолго, јасно станува збор дека се развил гастритис.

Направете сами природен лек против гастритис 2

Класичното лечење започнува со воведување на мерки како претанок со пушењето и промени во начинот на исхрана. Во оваа насока, клучно е да не се прескокнуваат оброци, а посебно појадокот. Може да ве интересира Исхрана при гастритис предизвикан од Helicobacter Pylori.

Алтернативната узбекистанска медицина поседува едноставен, но многу ефикасен рецепт од збирката на Мухамед Хамрајев, претседател на Академијата  за народна медицина на Узбекистан.

Еве како да го направите вашиот природен лек против гастритис

Состојки:

  • 1/2 слатка тиква
  • 2 лажици мед
  • 1 лажица јаболкова киселина.

Подготовка и начин на употреба:

  1. Парчињата сурова тиква излупете ги и измелете ги во соковник или блендер.
  2. На половина литар сок додајте 2 лажици мед и 1 лажица јаболкова киселина.
  3. Од овој сок болката моментално престанува, а сокот од сурова тиква кој е вкусен е полн со витамини и минерали е одличен за целокупното здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Совети и исхрана при чир на желудник и гастритис.

Сподели: