Руска мешана салата во тегли 1

Руска мешана салата во тегли

Еднаш се прави, а се јаде преку цела зима. Особено многу ќе ви се најде штом ви се најават гости, а немате време за подготовка на мезе. Всушност и нема некој кој не ја обожава добро познатата руска мешана салата.

Иако подготовката на оваа салата може да одземе малку повеќе време, целиот труд се исплаќа, затоа што после преку целата зима ќе имате вкусна салата. Навистина вреди да издвоите малку време и оваа година да имате руска мешана салата за зимница.

Руска мешана салата во тегли 2

Состојки:

 • 5 ½ кг зеленчук (моркови, краставички, карфиол, зелка, пиперки по избор)
 • 1 ќесичка црн пипер во зрно
 • 500 мл оцетна киселина
 • 500 мл вода
 • 250 мл масло
 • 200 грама сол
 • 300 грама шеќер.

Подготовка:

 1. Морковите, краставичките, пиперките се мијат и се сечкаат на кругови.
 2. Зелката се ренда. Карфиолот се сечка.
 3. Зеленчукот се става во голем сад и се меша.
 4. Во тенџере на оган се ставаат оцетната киселина, водата, маслото, солта,црниот пипер и шеќерот. Штом растворот зоврие, тенџерето се трга од огнот.
 5. Во садот со зеленчукот се додава солениот раствор, се меша убаво и се остава за време од 24 часа.
 6. Готовата мешана салата се собира во чисти стерилни тегли и се затвора добро. Се чува на ладно место. На здравје! Уживајте во светот на вкусовите!
Руска мешана салата во тегли 3

Ви препорачуваме да прочитате: Руска салата – зимница.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: