домашни третмани против кариес и жолти заби 1

Домашни третмани против кариес и жолти заби

Хигиената на усната шуплина е клучна за здравјето на забите. Освен редовното посетување на вашиот стоматолог има нешто што може да направите и дома. Лесно, со само 2 состојки направете домашни третмани против кариес и жолти заби. Блескава насмевка е сон на секој од нас!

Многу луѓе не можат да си дозволат редовно да користат стручни стоматолошки услуги. Но, за среќа постојат многу домашни рецепти кои може да ви користат во грижата за вашите заби.

домашни третмани против кариес и жолти заби 2

Неправилното и нередовно четкање на забите може да доведе до создавање на наслаги на забите. Тоа на крајот доведува до различни последици, како што е појава на забен камен, лош здив од устата, но и жолта боја на забите. Не грижете се, има решение!

Еве два начини преку кои ви откриваме единствени совети кои може да ги примените сами и дома.

Чистење на кариес и жолти заби со сусам

Земете малку сусам и изџвакајте го, но не го голтајте. Потоа, добро истријте ги забите со сува четкичка. Сусамот ќе се однесува како пилинг и ќе ги отстрани наслагите од забите.

Чистење на кариес и жолти заби со сол

Овој трик е исклучително едноставен. Земете малку сол и со неа измијте ги забите, па исплакнете со ладна вода. Применувајте го овој третман 2 пати неделно и ќе имате одлични резултати.

Ви препорачуваме да прочитате: Како да ги избелите забите на природен начин?

Сподели: