Чоколаден крем колач со лешници и ореви без матење 1

Чоколаден крем колач со лешници и ореви без матење

Се приготвува едноставно, а целото семејство ќе ве обожава! Вака вкусен чоколаден крем колач со лешници и ореви, не би одбил дури ни оној кој е на диета, зашто вкусот му е чиста 10-ка!

Сме го правеле повеќе пати, но овој пат го усовршивме рецептот и со вас ја споделуваме нашата најдобра верзија. Идеално добар за секакви пригоди, па еве го рецептот.

Чоколаден крем колач со лешници и ореви без матење 2

Состојки:

 • 250 г брашно
 • 1 ќесичка прашок за печиво
 • 3 лажици какао во прав
 • 200 г шеќер
 • 1 ќесичка ванилин шеќер
 • 1 лажица масло
 • 300 мл млеко
 • 100 г кафен крем
 • 50-70 г лешници
 • 50-70 г ореви.

За декорација:

 • свежо бобинкасто овошје и
 • чоколаден прелив по желба.

Подготовка:

 1. Брашното, какаото и печивото просејте ги низ сито и ставете ги во поголем сад.
 2. Додајте ги шеќерот, ванилиниот шеќер, маслото, млекото и измешајте со жица за матење.
 3. Потоа додајте го и кафениот крем. Повторно мешајте со жицата за матење, а овој пат тоа треба да биде додека добиете хомогена смеса без грутчиња.
 4. Откако смесата добро се соединила, додајте ги лешниците и оревите исечкани на покрупни парчиња.
 5. Измешајте со помош на лажица, па ставете ја смесата во помала правоаголна тава која претходно сте ја обложиле со хартија за печење.
 6. Печете во претходно загреана рерна на 180 степени за време од 30 минути.
 7. Декорирајте со свежо бобинкасто овошје и чоколаден прелив по вкус. На здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Чудо колач – брз десерт со само 1 јајце.

Сподели: