20 причини зошто да пиете чај од жалфија, црн чај, нане и шипки 1

20 причини зошто да пиете чај од жалфија, црн чај, нане и шипки

Бидејќи чајот е втор најконсумиран пијалок после водата, ви нудиме многу едноставен и лесен пристап до разбирливи информации за многубројните здравствени придобивки од повеќе чаеви и по неколку причини зошто е добро да пиете чај од жалфија, црн чај, нане и шипки.

 Еве 5 затоа, на прашањето зошто да се одлучите за црн чај: 

 • го намалува стресот
 • богат е со антиоксиданси
 • го подобрува имуниот систем
 • делува против висок крвен притисок
 • помага во контрола на дијабетес (шеќер во крвта).

 Најмалку 5 причини зошто да се одлучите за чај од жалфија: 

 • помага при проблеми на органите за варење
 • смирува воспаленија на устата и грлото (прочитајте како помага против парадентоза)
 • ги прочистува синусите и помага за полесно искашлување на слузните секрети од дишните органи
 • го намалува шеќерот во крвта и ја подобрува функцијата на црниот дроб
 • намалува потење и враќа енергија.
zdravstveni pridobivki caj 2

 Најмалку 5 причини да се напиете чај од нане:

 • помага при главоболка и ги смирува нервите
 • намалува стомачни тегоби
 • помага против несоница
 • помага при општа слабост и малаксаност
 • одличен е против настинка и кашлица.

Прочитајте подетално за чај од нане.

Најмалку 5 причини да изберете чај од шипки:

 • содржи големо количество витамин Ц и затоа го одржува имунитетот
 • смирува настинки и симптони на грип (покачена температура)
 • ја регулира работата на системот за варење
 • помага во чистење на песок од бубрезите и смирува урогенитални инфекции
 • ја регулира конзистенцијата на столицата.

Ви препорачуваме да прочитате и за користа од чај од липа.

Клучни зборови:

Сподели: