3 најдобри рецепти за Божиќно лепче со суво овошје

3 најдобри рецепти за Божиќно лепче со суво овошје

Доколку сѐ уште го немате составено вашето празнично мени, ова е супер можност да пробате нешто ново. Во светот за божиќните празници се прави божиќно лепче, кое најчесто се приготвува со суво овошје. Многу е декоративно, па со сигурност ќе ја краси вашата празнична трпеза, а со неговиот совршен, сладникав вкус, дефинитивно никого нема да го остави рамнодушен. Па, еве 3 проверени рецепти за Божиќно лепче со суво овошје.

Прочитајте ги рецептите, изберете нешто по ваш вкус и збогатете ја трпезата!

Божиќно лепче

Божиќно лепче со суво овошје и тиква

Рецептот се подготвува од повеќе состојки, но е доста лесен за правење и ќе може да се снајдат и помалку искусните домаќинки. Пробајте го и нека е на здравје!

Состојки:

 • 1 2/3 чаши сенаменско брашно
 • 1/3 чаша кафеав шеќер
 • 1 чаша шеќер
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • ½ лажичка каранфилче
 • 1 лажичка цимет
 • ½ лажичка морско оревче
 • 1/3 чаша масло за готвење
 • 1 чаша пире од тиква
 • ½ чаша сечкани ореви
 • ½ чаша сечкано суво овошје
 • семки од сончоглед и тиква по желба
 • шеќер во прав по потреба.

Подготовката прочитајте ја тука.

Божиќен колач

Божиќен колач со суво овошје

Деновиве се исполнети со празнична магија, вкусни солени и слатки јадења, а трпезата за еден од најголемите христијански празници не би можела да се замисли без традиционалниот божиќен колач со суво овошје.

Состојки:

За тесто:

 • 5 шолји брашно (1 шола = 200 мл)
 • 1 шола млеко
 • 3/4 шола шеќер
 • 2 јајца
 • 50 гр маргарин или путер
 • 50 гр масло
 • 40 гр квасец и прстофат сол.

За фил:

 • 200 гр кандирано овошје (ананас, кајсии, брусница, суво грозје,изберете по желба)
 • 2 ќесички ванилин шеќер
 • 1/4 шола шеќер
 • 1 лажица цимет
 • 30 гр маргарин или путер за премачкување на кората.

Подготовката прочитајте ја тука.

празничен леб

Празничен леб со суво овошје

Со големо задоволство споделуваме рецепт за празничен леб со суво овошје, кој освен што е прекрасен за очи, превкусен е и за јадење!

Состојки:

За фил:

 • 200 гр суви кајсии
 • 125 гр суви смокви
 • 125 гр суви урми
 • 125 гр суво грозје
 • 150 гр лешници
 • 3 лажици мед
 • 2 лажици рум
 • 1 лажиче цимет
 • 1/2 лажиче мелено каранфилче.

За тесто:

 • 250 гр брашно
 • 1 пакетче сув квасец (7гр)
 • 1/4 лажиче сол
 • 2 лажици мед
 • 30 гр путер
 • 125 мл млеко.

Подготовката прочитајте ја тука.

Ви препорачуваме да прочитате: 4 новогодишни и Божиќни суви колачи.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: