3 чаеви кои се препорачуваат во пролет

3 чаеви кои се препорачуваат во пролет

Топли или ладни, чаевите се одличен и вкусен начин за да го обезбедите организмот со потребната хидратација и корисни состојки кои може да ви помогнат да го подобрите здравјето и функцијата на клетките, ткивата и органите. Можете да ги засладите со кафеав шеќер, мед или стевиа од Витаминка, да додадете цеден сок од цитрусни овошја и да направите супер пролетно освежување за пролетните денови. А бидејќи времето е променливо, треба да знаете кои 3 чаеви се препорачуваат во пролет.

Има толку многу чаеви на располагање, па често се јавува забуна како да го изберете вистинскиот чај за вас, дали и колку тој е безбеден за употреба, но и колку е ефикасен во надминувањето на најчестите здравствени проблеми. Затоа направивме листа на чаевите кои се лесно достапни, имаат добар ефект и што е најважно се препорачуваат од страна на многу здравствени експерти.

чаеви во пролет

Чај од нане

Чајот од нане, освен што е многу вкусен и има повеќе здравствени придобивки. Благодарение на неговата убава арома, може да се користи како природен освежувач на здивот. Истражувањата покажуваат дека чајот од нане:

 • го подобрува варењето на храната (добро би било да се пие по јадење) и ги ублажува грчевите на дигестивниот тракт
 • помага при болки во грлото и ги ублажува респираторните проблеми
 • го намалува отокот и покачената температура.

Покрај тоа, може да ви помогне да се чувствувате будни и да бидете фокусирани, па лесно да го надминете пролетниот замор. Затоа изберете Витеа чај од нане и уживајте во аромата!

Чај од камилица

Камилицата е позната како најдобриот природен лек против воспаленија, болки, несоница, нервоза, бавно варење на храната и кожни болести. Илјадници години е позната по своето смирувачко дејство, а корисна е:

 • при пролетни алергии
 • му помага на телото полесно да се прилагоди на температурните промени
 • го намалува стресот, смирува нервниот систем и помага во релаксирање на телото и умот
 • ја ублажува анксиозноста, напнатоста, нервозата и раздразливоста.

Чајот од камилица користи стотици години како лек за при менструални болки, воспаленија, реуматични болки и хемороиди, а особено е ефикасен при несоница. Советуваме пред спиење да се напиете Витеа чај од камилица и да ги искористите придобивките кои ни ги нуди природата!

Чај од хибискус

Чајот од хибискус е освежителен напиток, со киселкаст вкус кој се должи на лимонската киселина во неговиот состав. Бидејќи не содржи кофеин и теин, погоден е за опуштање. Содржи и голема количина на витамин Ц како и 7.5-9.5% железо, флавоноиди, ензими, етерични масла и овошни киселини. Благодарение на својот состав, влијае многу поволно врз здравјето. Чајот од хибискус се препорачува за:

 • детоксикација на организмот по празниците
 • за забрзување на метаболизмот
 • зајакнување на имунитетот
 • при стомачни проблеми.

Зошто ги препорачуваме Витеа чаевите на Витаминка?

Можете да изберете да се напиете чај од нане, камилица и хибискус од Витеа, Витаминка. Чаевите на Витаминка се добиени од квалитетни и високо ароматични плодови и билки од сончевото македонско поднебје.

Ги има во повеќе вкусови, а од природните чаеви може да се освежите со нане, хибискус, камилица, шипки, зелениот чај и брусница. Додека пак, интересните комбинации како што се јаболко и цимет, јагода и ванила и шумско овошје ја сочинуваат гамата на овошни чаеви. Чаевите на Витаминка може да се служат и како ладен напиток, со додаток на кафеав шеќер, мед или стевиа.

*Комерцијален текст

Ви предлагаме да прочитате: Пролетно чистење на кујната со сода бикарбона.

Сподели: