5 намирници против желудочни грчеви и повраќање 1

5 намирници против желудочни грчеви и повраќање

Мачнините и тегобите во желудникот, повраќањето исто така, може да бидат причинети од различни фактори, а за сите нас за помош може да ни служи природата. Прочитајте кои 5 намирници против желудочни грчеви и повраќање, помагаат! Многу веројатно сите ги имате во домот, а не сте свесни за тоа.

Ослободувањето од тегобите во стомакот и грчењето на желудникот може да биде лесно, но само ако го знаеме „лекот“.  Ако сметате дека не е ништо сериозно, пробајте ги овие домашни начини  за спречување на повраќање, гадење и болки во желудникот. Но, ако имате било каков сомнеж, дека можеби ви се случува нешто сериозно, задолжително посетете го својот лекар!

5 намирници против желудочни грчеви и повраќање 2

Како што спомнавме, има разни фактори кои може да предизвикаат мачнина во стомакот. А важно е дека, оваа состојба може да се неутрализира само од себе, како и што се појавила. Често пати, мачнината во стомакот е поврзана со дисфункција на дигестивниот систем, повраќање, дијареа, болки и грчеви во желудникот. Меѓутоа, има неколку намирници кои во краток временски интервал и тоа како може да помогнат. Еве кои се тие.

Босилек

Овој кујнски зачин е всушност билка која има антивоспалително дејство во организмот и е феноменален против мачнини во стомакот. Тој помага во регулирање на варењето и го елиминира чувството на мачнина.

Ким

Кимот е зачин кој најчесто се користи во облик на семе, а ако го припремите како чај, ќе се ослободите од мачнината за многу кратко време. Освен тоа, одлично влијае и врз истерувањето на гасовите од цревата.

Нане

Нането е билка која е позната по своето благотворно дејство при стомачни тегоби и традиционално се употребува за смирување на грчеви во желудникот. Сличен ефект има и камилицата, па не заборавајте и неа да ја земете во предвид.

Ѓумбир

Ѓумбирот е „злато“ кое најмногу се користи на Азискиот континент, а како ефикасен лек против мачнини го користеле и античките Грци. Таквата традиција за задржал се до денес, а за оваа намена се консумира така што треба коренот на ѓумбирот да го вриете неколку минути и да го пиете како незасладен чај.

Исто така, за ѓумбирот било утврдено дека помага и при морски болести.

Ви препорачуваме да прочитате: 5 намирници кои спречуваат стомачни тегоби и мачнина.

Сподели: