6 лековити билки кои навистина делуваат

Постои една стара народна поговорка која вели: „Едно растение расте за секоја болест.“ Иако е претенциозно да се каже такво нешто, повеќето стари народни поговорки не се далеку од вистината. Лековитите својства на растенијата се познати уште од античко време. Луѓето често користеле лековити билки за превенција и лекување на болести.

Честопати се среќаваме со разни здравствени проблеми. Не мора веднаш да се свртите кон фармацевтски лек, бидејќи има голем број природни, лековити билки кои можат да ви помогнат да се ослободите од одредени здравствени проблеми.

лековити билки

Гинко билоба

Гинкго билоба е едно од најстарите видови на дрва на планетата. Првенствено е познат како билка која ја подобрува меморијата. Но, ова растение има бројни лековити својства. Ги намалува симптомите на Алцхајмерова болест и ги ублажува симптомите на ПМС. Ја подобрува циркулацијата на крв во ткивата, ги шири крвните садови и ја намалува вискозноста на крвта. Исто така, делува и како антиоксидант. Меѓутоа, не е препорачливо да го користат луѓе со нарушувања на коагулацијата на крвта.

Нане

Студиите покажуваат дека чајот од нане може да ги ублажи симптомите на воспаление на грлото, металоиди и синдром на нервно црево. Нанесувањето на есенцијално масло од нане на челото може да ги ублажи симптомите на главоболка. Нема несакани ефекти и повеќето луѓе сметаат дека нането е има одличен вкус.

Брусница

Чајот од брусница најчесто се користи за превенција и лекување на инфекции на уринарниот тракт. Истражувањата покажуваат дека ова овошје е многу ефикасно во намалување на ризикот од чир на желудник и намалување на забните наслаги. Пожелно е да се пие чај од брусница што е можно почесто, бидејќи е многу здрав.

Ехинацеа

Ехинацеа е дива билка со розов цвет која потекнува од Северна Америка. Има посебно нагласено анти бактериско делување, го забрзува зацелувањето на раните и го зајакнува имунитетот. Ехинацеа е природен антибиотик , доверлив чистач на лимфните клетки и силен антиоксиданс. Сепак, неговата употреба не се препорачува ако сте алергични на амброзија или имате автоимуно нарушување.

Див костен

Проширените вени се на врвот на листата на работи од кои жените стравуваат како што стареат. Покрај естетиката, нарушениот проток на крв во нозете може да предизвика чешање, болка и оток. Сепак, екстрактот од семе од див костен може да биде корисен. Исто така, се користи и кај реуматични заболувања. Екстрактот е безбеден ако се третира правилно. Сурови семиња, лисја, кора и цвеќиња од див костен содржат хемикалија наречена ескулин која е отровна.

Ѓумбир

Покрај тоа што се користи како зачин, ѓумбирот се користи и за лекување на разни видови стомачни заболувања, како утринска мачнина, гасови, дијареја, повраќање и губење на апетит. Ѓумбирот реагира со лекови кои го забавуваат згрутчувањето на крвта, па затоа ако користите такви лекови, неговата употреба не се препорачува.

Напомена: Нашите предлози не се замена за лекарски совет или медицинска терапија, туку се помош за алтернативно третирање на несериозни здравствени состојби.

Ви препорачуваме да прочитате: Најдобрите природни лекови за главоболка.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: