маска за убави раце

Природна маска за убави раце и лице

Направете сами маска за убави раце! Сега можете и дома на природен начин да ја негувате вашата кожа, а третманот е едноставен и лесен за изведување. Лимонот и јогуртот кои се главни состојки во составот, се одговорни за делотворноста на оваа маска за убави раце и гарантираат мекост и нежност која трае.

маска за убави раце

Ако измешате лимон и јогурт, ќе добиете здрава смеса која ќе ја направи кожата на вашите раце нежна и мека. Освен тоа, комбинацијата на овие две состојки поседува „моќ“ да и даде младолик изглед на кожата, па се препорачува оваа природна маска за убави раце редовно да се користи.

Состојки:

  • 120 мл јогурт
  • сок од 1 цеден лимон.

Подготовка и начин на употреба:

  1. Во сад убаво измешајте ги состојките.
  2. Со добиената смеса намачкајте ги рацете, нежно измасирајте ги и оставете да стои на рацете најмалку 10 минути. Ако го повторувате третманот секој ден, ќе забележите дека природната маска за убави раце ја завршила својата функција и кожата ви е многу помека и понежна од порано.

Исто така, на сличен начин може да си направите и маска за свежо лице. Сѐ што ви е потребно се 10 мл јогурт и сок од половина лимон. Измешајте ги состојките и втријте ја маската на чисто лице. Оставете да стои 5-10 минути, па исплакнете го лицето со млака вода. Кожата на вашето лице после овој треман ќе изгледа посвежо и поздраво.

Сподели: