Брзи посни кубети со лук и магдонос

Ви се грицка нешто вкусно? Направете брзи посни кубети со лук и магдонос. Вкусните макала од лук на Рајска градина ни беа инспирација за подготовка на нов, вкусен и посен рецепт.

Обожаваме домашни кубети, а тоа е супер можност да се искористи преостанатиот леб од претходниот ден. Исто така, домашните кубети ги користиме како додатоци во крем супи или омилената цезар салата. А кога сме кај тоа ви препорачуваме да прочитате за  тарагонот како моќен носител на вкусови и зачин кој ја крие тајната за добра „Цезар“ салата! Имате многу можности за да ги користите, а доволни ви се само 10-тина минути за подготовка. Освен тоа, совршени се за децата и за целото семејство. Гостите и друштвото ќе ве обожаваат!

Состојки:

Подготовка:

  1. Рерната приклучете ја да се загрева на температура од 180 степени.
  2. Багетот пресечете го по должина на два еднакви дела.
  3. Секој дел премачкајте го со макало од лук со магдонос. Доколку сакате поизразен вкус на магдонос, лебот зачинете го со ситно сечкан свеж или сув магдонос.
  4. На крај посолете и наросете мелен црн пипер.
  5. Багетот исечете го на коцки со големина по желба.
  6. Кубетите ставете ги да се печат во загреаната рерна. Печете за време од 10 до 15 минути, додека поруменат и станат крцкави.
  7. Кубетите послужете ги топли со доматен сос по желба или искористете ги како додаток во супи или салати. На здравје!
макала рајска градина

Ви предлагаме да прочитате: Солени стапчиња со оригано, буковец и копар.

*Спонзориран рецепт

Сподели: