Брзи тестенини со домашен доматен сос 1

Брзи тестенини со домашен доматен сос

Вкусно патување со сетилата и мислите никогаш не штети! Ви предлагаме да го пробате нашиот брз рецепт за тестенини со домашен доматен сос, кој ќе го освои вашето семејство. Се подготвува многу лесно и што е важно, едноставно од само неколку состојки, а вкусот е неверојатно добар.

Сочност и свежина во секое залче, а потребно е кратко време за јадењето да е на трпезата.

Брзи тестенини со домашен доматен сос 2

Состојки:

 • 500 г шпагети

За сос:

За сервирање и декорација:

 • рендан пармезан по потреба
 • неколку ливчиња босилек, а може и друг зачин по желба.

Подготовка:

 1. Најпрво ставете ги шпагетите да се варат според упатството на пакувањето.
 2. Потоа подгответе го доматниот сос. Доматите измијте ги и засечете ги на врвовите во вид на крст, односно и попречно и надолжно во линија со должина од 1 до 1,5 см. Тоа ќе помогне подоцна лесно да ги излупите.
 3. Така припремени ставете ги во вода која врие и оставете ги во неа околу 3-4 минути, а потоа излупете ги. Лупењето започнете го од засечените краеви.
 4. Излупените домати сечете ги на ситни коцки.
 5. Потоа, во тава на оган загрејте малку од ладно цедено сончогледово масло и додајте ги доматите исечкани на коцки. Динстувајте ги со повремено мешање, додека сосот стане кремаст. За време на динстувањето додајте ги солта и црниот пипер.
 6. Пред крајот исечкајте го поситно свежиот босилек или ако немате, за замена може да користите оригано. Откако ќе го додадете, гответе само кратко.
 7. Исцедените и сварени шпагети сервирајте ги во чинии, а потоа врз нив сервирајте од домашниот доматен сос и поросете рендан пармезан.
 8. Декорирајте со ливчиња свеж босилек или по желба, друг зелен зачин.

Едноставно и брзо, до вкусно решение за ручек или вечера, нели?! – На здравје!

Препорака плус

Во богатата палета на Фила може да најдете ладно цедено сончогледово масло од 250 мл500 мл750 мл1000 мл и шалган – ладно цедено сончогледово масло. Истите може да се најдат во поголемите маркети и продавниците за здрава храна, а можете да ги порачате и онлајн на нивната веб продавница.

Брзи тестенини со домашен доматен сос 3

Ви препорачуваме да прочитате: Како се употребува и за што е корисно ладно цеденото сончогледово масло?

*Спонзориран рецепт.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: