Веган mac & cheese

На Youtube каналот на dm-drogerie markt Makedonija најдовме уште еден посен рецепт кој веруваме дека ќе го обожаваат сите, од најмали до најголеми. Вкусниот веган mac & cheese се прави од органски производи, па така ќе бидете сигурно дека внесувате здрав и хранлив оброк.

Рецептот е изработен во соработка со познатиот готвач од Србија, Филип Ќириќ. Подготовката е толку лесна и едноставна, што и оние кои се помалку искусни во кујната можат да го направат без потешкотии. Пробајте и уверете се!

Состојки:

Подготовка:

  1. Во тенџере на оган ставете 1,5 литри вода.
  2. Штом водата зоврие додајте ги dmBio тестенините од крупник. Варете ги според упатството на пакувањето.
  3. Сварените тестенини исцедете ги од водата и ставете ги во огноотпорен сад.
  4. Во длабок сад ставете ги dmBio индиските ореви. Прелијте ги со 250 мл вода и оставете да отстојат околу 30 минути. Потоа исцедете ги од водата и вратете ги во садот.
  5. Тиквата излупете ја и изрендајте ја. Изренданата тиква ставете ја во блендер.
  6. Во блендерот додајте ги потопените во вода dmBio индиски ореви, dmBio кокосовото масло, dmBio коцките за супа, мелената црвена пиперка, dmBio куркума, dmBio сок од лимон, лук во прав и сув квасец.
  7. Во сад за толчење ставете dmBio бибер во зрно и ким по желба. Издробете ги со помош на толчникот и додајте ги во блендерот.
  8. За да добиете мазна смеса, по потреба додајте ја и водата во која беа потопени dmBio индиските ореви. Изблендирајте со рачен блендер.
  9. Тестенините прелијте ги со смесата.
  10. Печете 20 минути во претходно загреана рерна на 250 степени. На здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Вегански уштипци со сос.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран текст.

Сподели: