Велигденска крем салата со Стоби флипс 1

Велигденска крем салата со Стоби флипс

Ако има нешто на кое што без двоумење можеме да дадеме одговор, тоа е прашањето за вкусот кој ни го одбележа детството и кој и ден денес ни е неодолив при секоја дружба и седенка, како мезе пред да се испече скарата, како „најдобар другар“ на сите патувања… Одговорот е ист во сите тие прилики, крцкавиот стоби флипс! Токму тие спомени и уживањето во тој традиционален вкус кое трае и до денес, нѐ мотивира да создадеме нова уникатна комбинација и да откриеме нов вкус преточен во велигденска крем салата со стоби флипс. Препорачуваме без двоумење да ја пробате!

Се прави многу лесно, а сега ќе ви покажеме како. Количината на состојките е доволна за да наполните една чинија за сервирање, па доколку сакате поголема количина, направете двојна доза или повеќе, по потреба.

Велигденска крем салата со Стоби флипс 2

Состојки:

Подготовка:

  1. Најпрво сварете го и исцедете го оризот. Исплакнете го со ладна вода и оставете го убаво да се исцеди. Ако сакате да погледнете како може да сварите совршен ориз, кликнете тука.
  2. Исто така сварете ја и исцедете ја и златната мешавина.
  3. Во меѓувреме сварете ги јајцата, а штом се изладат, излупете ги и ситно исечкајте ги.
  4. Киселите краставички исечкајте ги на мали коцки.
  5. Кашкавалот изрендајте го или ситно исечкајте го.
  6. Стоби флипсот издробете го на ситни парчиња, исечкајте го или измелете го по желба. Ние избравме да го издробиме и беше мнoгу вкусно.
  7. Во поголем сад ставете ги сите состојки и убаво измешајте ги. Декорирајте по желба и на здравје!

*Комерцијален рецепт

Ви препорачуваме да прочитате: Брз велигденски десерт во чаша со пудинг од ванила.

Сподели: