мармалад од праски со мед

Домашен мармалад од праски со мед

Кој може да одолее на вкусни палачинки или кроасани полнети со домашен мармалад од праски со мед? Има ли нешто повкусно од препечен тост намачкан со ароматичен мармалад и чаша топло кафе за појадок? Искористете ги ароматичните праски и направете си вкусен домашен мармалад.

По желба  може дел од праските да ги замените со кајсии. Во секој случај мармаладот ќе биде превкусен и нема да може да се воздржите да ја изедете цела тегла одеднаш. Вкусно и едноставно. Пробајте и уверете се и сами!

мармалад од праски со мед

Состојки:

  • 1 кг исчистени праски (по желба може 1/3 од праските да ги замените со кајсии)
  • 200 г шеќер
  • ¼ чаша мед
  • сок и рендана кора од 1 лимон.

Подготовка:

  1. Најпрво измијте ги и исчистете ги праските, а потоа исечете ги на покрупни парчиња.
  2. Парчињата праски ставете ги во сад со средна длабочина. Додајте го шеќерот, медот и лимоновиот сок. Сите состојки добро измешајте ги и оставете ги да зовријат на средна температура.
  3. Откако смесата ќе зоврие, намалете ја температурата на шпоретот и оставете ја да вари уште 1 час со повремено мешање.
  4. После 1 час, овошјето треба да е меко, а течноста да е згусната во облик на сируп.
  5. Тргнете го садот од шпоретот и оставете го да се излади околу 10 минути. Откако ќе се излади, со помош на рачен блендер испасирајте ги праските се додека добиете мазна и хомогена смеса. По желба може да оставите и по некое покрупно парче овошје.
  6. Додека е сѐ уште е топол, мармаладот од праски соберете го во чисти тегли кои добро ќе ги затворите и чувате во фрижидер.

Ви препорачуваме да прочитате: Мармалад од кајсии без конзерванси.

Сподели: